Izrael stworzył maszynki do zabijania. Orbiter 2 LM to nie byle jaki dron kamikadze

Izraelska firma Aeronautics Group zaprezentowała nowy rodzaj amunicji krążącej – Orbiter 2 LM. System ten obiecuje poprawić świadomość sytuacyjną na polu bitwy oraz zdolności precyzyjnego ataku dla sił lądowych, odzwierciedlając ewolucję współczesnej wojny.
Izraelskie drony LANIUS
Izraelskie drony LANIUS

Izrael pokazał wyjątkowego drona kamikadze. Orbiter 2 LM łączy wydłużony czas lotu z większą śmiertelnością

Mając dwie dekady doświadczenia w branży dronów taktycznych, Aeronautics dostosowała swoje technologie do wymagań współczesnych działań bojowych. Nowy system opiera się na platformie Orbiter 2, znanej ze swoich zdolności wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR). Dlatego właśnie Orbiter 2 LM został zaprojektowany do współpracy z systemem Orbiter 2 STS („Sensor-to-Shooter”), łącząc amunicję krążącą z pobliskimi dronami obserwacyjnymi w celu kompleksowej obserwacji pola bitwy oraz dokładnej oceny szkód po ataku.

Czytaj też: Trebusze na wojnie. Do obsługi tego urządzenia potrzeba kilku wyszkolonych Izraelczyków

Co to oznacza? Ano to, że Izrael może posłać w przestworza cały rój dronów, włączając w to właśnie Orbiter 2 LM i uzyskiwać całą masę danych z lotu ptaka, które następnie może wykorzystać do przeprowadzania precyzyjnych ataków na konkretne cele. Zwłaszcza że jedną z wyróżniających cech Orbiter 2 LM jest integracja systemu sztucznej inteligencji do rozpoznawania celów, który poprawia zdolność drona do identyfikacji i atakowania celów, ucząc się z czasem rozpoznawać unikalne zachowania i wzorce.

Czytaj też: Izrael ma problem. Potężna Żelazna Kopuła zagrożona przez tanie bronie

Jeśli idzie o możliwości samego drona, ważący 13 kg Orbiter 2 LM o rozpiętości skrzydeł rzędu 2,7 metra może pozostawać w powietrzu przez dwie godziny, działa cicho dzięki napędowi elektrycznemu i ma niską wykrywalność dzięki minimalnym sygnałom akustycznym, optycznym i radaąrowym. Minimalizuje szkody poboczne oraz posiada zdolności antyzakłóceniowe i szyfrowane komunikacje, aby zapewnić bezpieczeństwo operacyjne. Zanim jednak wyruszy na misję, musi zostać wystrzelony z katapulty, co nieco utrudnia jego wdrożenie do walki, ale nawet pomimo tego firma Aeronautics postrzega tego drona jako szczególnie ważny sprzęt bojowy zwłaszcza w sytuacjach, w których żołnierze nie mają dostępu do większych, bardziej zaawansowanych dronów obserwacyjnych. Wszystko przez to, że łączy zdolności szpiegowskie z precyzją i śmiercionośnością amunicji krążącej w jednym, łatwym w obsłudze systemie. To wszystko sprawia, że wprowadzenie do sprzedaży Orbiter 2 LM przez Aeronautics Group stanowi przełomowy postęp w technologii dronów wojskowych.