Micron ogłosił pamięć GDDR7. Szybkość 32 Gbps pozwoli w pełni wykorzystać GPU

Szybkość 20 Gb/s dawna przez GDDR6 jest wystarczająca dla większości obecnych zastosowań, ale wkrótce wymogi co do transferu danych zostaną zwiększone. Micron nie czeka na to, ale jako pierwszy prezentuje światu nowe pamięci GDDR7, zapewniające 32 Gb/s. Pozwoli to nie tylko na płynne granie bez lagów, ale ma także kolosalne znacznie dla obróbki danych przez SI oraz wymagające aplikacje.
Micron
Micron

W miarę rozwoju technologii, a ostatnio zwłąszcza SI, rosną wymagania związane z szybkością transferu danych. Każda kolejna generacja pamięci oferuje coraz większą, nie może zatem dziwić, że GDDR7 wprowadza kolosalne wręcz przyśpieszenie.

Micron wprowadza na rynek GDDR7 dla każdego

Pamięć GDDR7 ma zapewnić wręcz rewolucyjne podniesienie wydajności grafiki – a tak przynajmniej podaje Micron. Dla graczy będzie się to wiązało z dynamiką bez zacinania obrazu i gier, a dla generatywnej SI możliwość szybszego wykonywania poleceń. Skorzysta na tym również nauka – dzięki większej przepustowości obliczenia będą wykonywane znacznie prędzej oraz dokładniej – i rozrywka, ponieważ VR będzie działać płynnie i bezproblemowo.

Micron stworzył pamięć GDDR7 na bazie nowej technologii 1β (1-beta), co pozwoliło na osiągnięcie przepustowości większej o 60% w porównaniu z GDDR6. Umożliwia transfer z szybkością 32 Gb/s przy przepustowości 1,5 TB/s, a cztery niezależne kanały optymalizują obciążenia, eliminując “wąskie gardła”, co zapewnia podstawę i wszechstronność do rozmaitych zastosowań.

Micron GDDR7

Czytaj też: Samsung i Micron szykują specjalny moduł HBM dla pamięciożernych aplikacji

W informacji prasowej znajdujemy ciekawe spostrzeżenie: “Możemy się zastanawiać, czy taktowanie osiągnęło już swój limit. Jeśli nie możemy przyspieszyć zegara pamięci graficznej, w jaki sposób pamięć GDDR7 przebija się, zapewniając tak wyjątkową wydajność? Wyższa liczba klatek na sekundę, krótszy czas przetwarzania i zwiększona przepustowość są możliwe dzięki innowacyjnej technologii obsługującej GDDR7: sygnalizacji wielopoziomowej”. Skalowanie pamięci GDDR kolejnych generacji było możliwe dzięki obsłudze sygnalizacji PAM3 (z trzema sygnałami), jaka wdrożona została w GDDR7.

Co w praktyce dadzą nowe pamięci? Oto podsumowanie:

  • gry – GDDR7 pozwolą osiągnąć ponad 30% większą liczbę klatek na sekundę (FPS) w przypadku obciążeń związanych ze śledzeniem promieni i rasteryzacją;
  • generatywna SI – oczekuje się, że duża przepustowość systemu (>1,5 TB/s) oferowana przez GDDR7 skróci czas reakcji nawet o 20% w przypadku generatywnego generowania tekstu na obraz przez sztuczną inteligencję;
  • HPC – modelowanie 3D, symulacje, projektowanie CAD, animacja i modelowanie finansowe dzięki nowej pamięci będą odbywać się w krótszym czasie.

Niestety – nie podano, kiedy i gdzie moduły zostaną zastosowane po raz pierwszy.