HIMARS na sterydach zapoczątkuje nowy wymiar wojny. GMARS zmieni to, jak postrzegamy artylerię rakietową

Przed rokiem Lockheed Martin, znana doskonale na całym świecie amerykańska firma lotnicza i obronna, oraz Rheinmetall, czyli niemiecki producent w dziedzinie obronności, połączyli swoje siły, aby opracować i wyprodukować rodzimy system wyrzutni rakiet dla Europy. Dziś możemy rzucić okiem na to, czym jest Global Mobile Artillery Rocket System (GMARS).
HIMARS na sterydach zapoczątkuje nowy wymiar wojny. GMARS zmieni to, jak postrzegamy artylerię rakietową

Artyleria rakietowa GMARS powstaje nie bez powodu. Kraje NATO tylko na niej skorzystają

Rheinmetall oraz Lockheed Martin wspólnie zaprezentują swój Globalny Mobilny System Rakietowej Artylerii (GMARS) na wystawie obronnej Eurosatory 2024. Nie jest to byle artyleria, bo powstała ona po to, aby spełniać wszystkie wymagania oraz sprostać zmieniającym się potrzebom współczesnego pola walki. Prace nad nią rozpoczęto po to, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie krajów NATO na zaawansowane i produkowane lokalnie rozwiązanie, które spełnia unikalne wymagania obronne kontynentu. To wspólne przedsięwzięcie stanowi kluczowy krok w kierunku zwiększenia samowystarczalności całego sojuszu w zakresie zdolności obronnych i zmniejszenia zależności od zagranicznych dostawców.

Czytaj też: UK wchodzi w nową erę wojny. Brytyjski rząd odpowiada na zmieniający się krajobraz geopolityczny

Nie jest to jednak system stworzony całkowicie od zera. Wkład Lockheed Martina jest w tej współpracy przeogromny, bo to właśnie ta firma jest odpowiedzialna za system HIMARS, na którym to GMARS zostanie oparty. Wcześniej wspominano, że GMARS będzie w około 80 procentach odpowiadał systemowi HIMARS, dzięki czemu zachowa kompatybilność z łańcuchem logistycznym oraz pakietami amunicji. Z drugiej jednak strony wiedzieliśmy, że GMARS będzie znacznie większy, bo nie dość, że doczeka się nie jednego, a dwóch modułów wyrzutni pocisków, to na dodatek na jego tyle znajdzie się system ładowania, a to dzięki podwoziu HX 8×8. Finalnie GMARS ma mierzyć około 12 metrów długości, a więc dobre pięć metrów więcej niż HIMARS.

Czytaj też: Lekcja z historii, czyli jak Ukraina powróciła do I wojny światowej, aby dominować w przestworzach

Wszystkie szczegóły na temat tej artylerii poznamy już wkrótce, bo nadchodząca wystawa obronna Eurosatory 2024 będzie świetną okazją dla obu firm do przeprowadzenia prezentacji. Dziś możemy być tylko pewni tego, że finalnie GMARS “zaoferuje szeroką elastyczność rozwoju i adaptacji”, będzie otwarty na modernizację, a zasięg jego ataków przekroczy 400 kilometrów, co zagwarantuje, że GMARS pozostaje istotnym i wartościowym zasobem dla sił zbrojnych stawiających czoła ewoluującym zagrożeniom.