Choć ta reakcja jest słabsza, to góruje nad syntezą jądrową. Świetna alternatywa zyskała kolejny argument

Synteza jądrowa to zjawisko zachodzące wewnątrz gwiazd, włącznie ze Słońcem. Do jej utrzymania w warunkach laboratoryjnych potrzeba jednak zapewnienia bardzo wymagających wartości z zakresu temperatury i ciśnienia. Naukowcy szukają więc alternatyw.
Choć ta reakcja jest słabsza, to góruje nad syntezą jądrową. Świetna alternatywa zyskała kolejny argument

Bo choć wspomniana synteza ma gigantyczny potencjał, z którego ludzkość najpewniej któregoś dnia w pełni skorzysta, to inżynierowie i tak chcieliby znaleźć bardziej przystępne zamienniki. Jednym z nich może okazać się rozerwanie jądrowe, które jest zdecydowanie łatwiejsze do przeprowadzenia w warunkach laboratoryjnych. 

Czytaj też: Nuklearna potęga USA weszła w nową erę. Tym razem przez energetykę, a nie broń

Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o zjawisko usuwania neutronu, która może być źródłem mocy podobnej jak w przypadku reakcji termojądrowej. Na czym w ogóle polega ten proces? W jego następstwie neutron z poruszającego się jądra zostaje wyrzucony na zewnątrz za sprawą uderzenia w inne jądro. W konsekwencji jedno jądro liczy o jeden neutron mniej.

Synteza jądrowa, będąca głównym źródłem energii Słońca, do powtórzenia na Ziemi wymaga konkretnych warunków z zakresu ciśnienia i temperatury. Naukowcy robią w tym zakresie postępy, ale wciąż zmagają się z utrudnieniami. Wywołanie zjawiska usuwania neutronu stanowi znacznie mniejsze wyzwanie. Z tego względu mówimy o kuszącej perspektywie. 

Reakcja usuwania neutronu, choć znacznie łatwiejsza do uzyskania niż fuzja jądrowa, może prowadzić do powstawania podobnych ilości energii

Naukowcy wskazują nie tylko na potencjał dotyczący wytwarzania energii, ale również innych zastosowań, takich jak radioterapie. Badania poświęcone mechanizmowi warunkującemu przenoszenie neutronów w słabo związanych jądrach trwają od lat. Ich autorzy próbują jak najlepiej zrozumieć ten mechanizm, co powinno przełożyć się na poznanie sekretów reakcji jądrowych.

Czytaj też: Hiszpania miażdży wielkim generatorem wodoru. Nie trzeba mu “brudnej energii”, żeby działał

Na potrzeby eksperymentów inżynierowie wykorzystali lit-6 i bizmut-209, czyli dwa różne izotopy, które miały zostać poddane reakcji usuwania neutronu. Po przeprowadzeniu wymaganych zjawisk członkowie zespołu badawczego porównali zebrane dane z wynikami reakcji syntezy jądrowej z udziałem tych samych izotopów. Jak się okazało, transfer neutronu między jądrami może wytworzyć produkt podobny do efektów reakcji termojądrowej.