Samsung Pro Ultimate SDXC V30 512 GB – krótki test pojemnej karty

Karta pamięci SDXC jest niezbędnym dodatkiem do każdego aparatu i kamery, a jej parametry muszą spełniać coraz wyższe wymagania, w miarę jak rośnie rozdzielczość nagrywanych materiałów, a aparaty uczą się robić zdjęcia coraz szybciej. Rodzina kart Samsung Pro Ultimate SDXC V30 to nośniki wykorzystujące interfejs UHS-I i certyfikowane do klasy V30, czyli najbardziej podstawowej kategorii wydajnych kart SDXC, a ich pojemności sięgają od 64 GB do 512 GB.
Samsung Pro Ultimate SDXC V30
Samsung Pro Ultimate SDXC V30

Parametry

 • Rodzaj karty: SDXC
 • Pojemność: 512 GB
 • Szybkość zapisu: 130 MB/s
 • Szybkość odczytu: 200 MB/s
 • Interfejs: UHS-I
 • Klasa prędkości: U3, V30, A2
 • Wytrzymałość: do 10 000 cykli wkładania/wyjmowania
 • Temperatura pracy: Od -25 do 85°C
 • Temperatura przechowywania: Od -40 do 85°C
 • Napięcie robocze: 2,7-3,6 V
 • Zastosowanie: Dla kamer DSLR, aparatów bezlusterkowych, kompaktowych aparatów cyfrowych, wideorejestratorów, laptopów itp.
 • Wymiary 32 × 24 × 2,1 mm
 • Waga: ~1,75 g
 • Cena:
  • 64 GB – 89 zł
  • 128 GB – 99 zł
  • 256 GB – 189 zł
  • 512 GB – 419 zł
Samsung Pro Ultimate SDXC V30

Karta, jaka jest, każdy widzi

Trudno chyba o coś bardziej nudnego, jeśli chodzi o wygląd, niż karta SDXC. Samsung co prawda zrobił, co się dało, ale dało się niewiele: karta została wykonana z białego plastiku i dostała niebiesko-biało-czerwoną naklejkę, na której wyraźnie odcina się producent i pojemność, a drobnym druczkiem są podane pozostałe parametry, w tym oznaczenie V30, oznaczające, że minimalna gwarantowana prędkość zapisu wynosi 30 MB/s.

Na dole karty pojedynczy rząd styków zdradza, że mamy do czynienia z pamięcią komunikującą się przy pomocy interfejsu UHS-I. Przełącznik zabezpieczający przed zapisem chodzi pewnie i nie da się go przełączyć przypadkiem. Karta zarówno do czytnika, jak i w slot w aparacie wsuwa się prawidłowo i bez dziwnych oporów, z jakimi miewałem do czynienia przy kartach mniej renomowanych producentów.

Wydajność Samsung Pro Ultimate SDXC V30 UHS-1 – teoria i praktyka

Samsung komunikuje, że w swoich wewnętrznych testach wydajności osiągnął bardzo dobre wyniki, sięgające 200 MB/s podczas odczytów oraz 120 MB/s podczas zapisu. Nie wątpię, że są one prawdziwe – tyle że z punktu widzenia użytkownika mają podobne znaczenie, jak deklarowane przez producentów aut elektrycznych zasięgi czy 5 sekund na naładowanie Tesli z domowego gniazdka.

Samsung Pro Ultimate SDXC V30

Tak, Samsung Pro Ultimate SDXC V30 jest w stanie takie osiągi zaprezentować, pod warunkiem użycia specyficznego czytnika, umiejącego wyjść poza standard i „przetaktować” komunikację. Ba, karta bywa sprzedawana w komplecie z czytnikiem i zapewne z jego pomocą uda się zbliżyć do deklarowanych parametrów.

Problem w tym, że karta ma współpracować z aparatem fotograficznym czy kamerą, zatem z urządzeniami mającymi gdzieś niestandardowe metody komunikacji. Kamera i aparat użyją normalnego protokołu UHS-I, którego maksymalna wydajność teoretyczna to 104 MB/s, a w praktyce mniej.

Potwierdza to test CrystalDiskMark, którego jeden z wyników widać powyżej. Karta w czytnikach SanDisk i Unitek konsekwentnie uzyskiwała wyniki zbliżone do 99 MB/s przy odczycie i 90 MB przy zapisie, co jest oczywiście zgodne z teorią i bliskie granicy tego, co oferuje UHS-I.

W teście kopiowania użyłem katalogu z archiwum zdjęć z 2023 roku – mieścił 5160 plików o łącznej objętości 159 GB, a osiągnięty wynik był nieco niższy, niż w teście syntetycznym – karta osiągnęła podczas zapisu około 80 MB/s, przy czym wartość ta była konsekwentnie utrzymywana przez cały czas, zatem zdecydowanie przekracza wymogi certyfikacji V30.

Testem praktycznym było oczywiście użycie karty w rzeczywistym sprzęcie. W tym przypadku były nim aparaty bezlusterkowe Sony A6300 i Sony A6700. W zastosowaniach fotograficznych oba są w stanie wykonywać do 11 zdjęć na sekundę i rzecz jasna żaden nie miał problemów z Samsungiem Pro Ultimate SDXC V30. W zastosowaniach wideo a6300 udostępniał komplet trybów, w najwyższym wymagając zapisu na poziomie 100 Mb/s.

Samsung Pro Ultimate SDXC V30

Aby w pełni wykorzystać możliwości video, Sony A6700 wymaga jednak kart klasy V90, komunikujących się z użyciem standardu UHS-II. Ciągły strumień danych w najbardziej rozbudowanych trybach sięgnąć bowiem może nawet 280 Mbps. Samsung Pro Ultimate SDXC V30 oczywiście tak wysokich wymagań nie spełnia i należy się liczyć z tym, że podobna sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku większości nowych aparatów fotograficznych z zaawansowanymi trybami filmowymi, o ile w ogóle będą korzystać z kard SDXC.

Samsung Pro Ultimate SDXC V30

Podsumowanie

Samsung Pro Ultimate SDXC V30 to bardzo porządna karta klasy V30 / UHS-I. Spełnia wszystkie wymagania standardów, oferuje pojemności od 64 GB do 512 GB i wydajność sięgającą granicy standardu. Owszem, Samsung bardzo barwnie deklaruje wydajność dużo wyższą niż tenże standard, drobnym drukiem dodając, że jedynie w bardzo specyficznych warunkach można po nią sięgnąć, ale… nie mogę go zbytnio krytykować, albowiem nie ma chyba producenta, który nie opowiadałby podobnych bajek.

Samsung Pro Ultimate SDXC V30

Żeby daleko nie szukać, zanim w aparacie umieściłem testową kartę, wyjąłem z niej SanDiska Extreme Pro, kartę tak samo przypisaną do klas V30 i UHS-I, która deklarowane parametry miała równie piękne, jak Samsung, a nie dało rady z nich skorzystać nawet w firmowym czytniku. Tym bardziej zatem należy dobierać karty podług zaleceń producenta konkretnego sprzętu, a nie kierując się obietnicami na kartach pamięci.

Mając to w pamięci, Samsunga mogę spokojnie polecić, najlepiej w wariancie z czytnikiem w zestawie – różnica w cenie jest minimalna, a jest wtedy szansa, że rzeczywiście przyspieszona zostanie obsługa przez komputer.

Zobacz także: Test Canon RF 24-105mm f/2.8L IS USM Z – genialny obiektyw, który pokazał mi, że… go nie chcę (chip.pl)