Windows 10 otrzyma pięć dodatkowych lat wparcia. Ale nie od Microsoftu

Oficjalne wsparcie dla Windows 10 ma zakończyć się 14 października 2025 roku. Po tym czasie albo trzeba będzie zmienić system na Windows 11, albo korzystać dalej z “dziesiątki” na własne ryzyko. I tu właśnie wjeżdża na białym koniu 0patch ze swoją propozycją.
Windows 10
Windows 10

0patch to firma, która zajmuje się bezpieczeństwem. Parę lat temu zaoferowała wsparcie dla Windows 7 oraz Server 2008, a także niewspieranych przez Microsoft produktów, jak starsze wersje Microsoft Office. Pozwala to osobom korzystającym z tych rozwiązań na ich bezpieczne użytkowanie pomimo braku oficjalnych łatek bezpieczeństwa. W jaki sposób? Po prostu wykonuje je samodzielnie.

Windows 10 z wydłużonym okresem żywotności

0patch ogłosiło dzisiaj dostarczanie łatek bezpieczeństwa dla systemów Windows 10 po zakończeniu przez Microsoft oficjalnego wsparcia. Dzięki temu użytkownicy będą mogli nadal z niego korzystać bez narażania się na niebezpieczeństwo, nie muszą także przeskakiwać na Windows 11. Jak to będzie konkretnie działać? Po prostu będą powstawać łatki na podatności i zagrożenia odkryte po 14 października 2025, które otrzyma każdy, kto skorzysta z propozycji.

Podobną opcję oferuje Microsoft – jest to trzyletni program dodatkowego wsparcia (ESU). 0Patch deklaruje dwa lata dużej, ale co istotne – również nie będzie do za darmo. Roczna subskrypcja usług to 24,95 euro, czyli ok. 108 zł, za urządzenie. Microsoft życzy sobie natomiast 61 dolarów rocznie za użytkownika, a organizacje mogą liczyć na zniżkę i 45 dolarów za osobę. Czyli odpowiednio 245 oraz 182 złote.

Windows 10

Czytaj też: Windows 10 – aktualizacja KB5039299 naprawia wiele bugów. A jakie konkretnie?

Propozycja 0Patch jest adresowana zarówno do użytkowników domowych, jak i firm oraz organizacji. Może zatem skorzystać z niej każdy użytkownik systemu Windows 10. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na tej stronie. A czy warto? Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z tego systemu, na pewno warto rozważyć takie właśnie rozwiązanie. Tym bardziej, że łatki będą likwidować nie tylko podatności związane z samym systemem, ale również aplikacjami, jak Adobe, Foxit Reader i innymi.