Aktualizacja Windows 11 wprowadza kilka nowych funkcji

Jeśli korzystasz z Windows 11, warto pobrać najnowszą aktualizację dla tego systemu. Ma ona oznaczenie KB5039312 i przynosi do niego kilka praktycznych nowości. Jest tylko jedno “ale” – póki co znajduje się ona w kanale Beta. Czyli jest przeznaczona dla Insiderów. Jednak dzięki temu możemy dowiedzieć się, co wkrótce czeka wszystkich.
Windows 11
Windows 11

Skąd ta pewność, że “wkrótce”? Ponieważ aktualizacje systemu przechodzą kolejno ścieżkę: kanał Dev – Canary – Beta – wydanie stabilne, czyli ogólnodostępne. A z Bety już krok do wdrożenia przynoszonych przez KB5039312 nowości. I trzeba przyznać, że zapowiadają się ciekawie.

Jak zmieni Windows 11 aktualizacja KB5039312?

Microsoft cały czas uprawnia Windows 11 i trzeba powiedzieć uczciwie, że kolejne aktualizacje naprawdę rozwijają system. Nowa aktualizacja przynosi przycisk udostępnienia wyników wyszukiwania. Jak dotąd było to możliwe tylko dla niektórych aplikacji oraz Eksploratora Plików. Teraz działa to tak, ze jeśli szukasz plików, opcja udostępniania pojawi się w prawym panelu menu Start. Po jej wyborze pojawi się Windows Share, gdzie możesz wybrać osobę lub urządzenie będące odbiorcą.

Windows 11

Poprzednio można było tylko skopiować ścieżkę i ewentualnie przesłać ją w dowolny sposób lub otworzyć odpowiadający folder. Jeśli skorzysta się z nowej opcji udostępniania, odbiorca zobaczy powiadomienie o otrzymaniu linka. Na tym nie koniec nowości.

Aktualizacja KB5039312 usprawnia także Dostęp Głosem. Można teraz korzystać z funkcji Narrator, aby dyktować tekst. Pojawia się także wsparcie dla takich komend jak “mów szybciej”, “wyłącz Narratora”, “przeczytaj kolejne zdanie”, “przeczytaj zaznaczony fragment” i podobne. Ale i na tym nie koniec.

Windows 11

Czytaj też: Windows 11 pozwoli Ci grzebać w smartfonie? Wiele na to wskazuje

Wprowadzone zostają także sugestie Si związane z odpowiedziami na SMS-y i wiadomości tekstowe. Ponadto aplikacja “Łącze z telefonem” zyskała możliwości OCR – wyciągania tekstu z grafik znajdujących się w pamięci urządzenia. Czyli mówiąc ogólnie – jest lepiej. I oby okazało się, że KB5039312 niczego nie psuje.