Amerykański dron ULTRA bije kolejne rekordy. Takiego szpiega świat nie widział

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych pochwaliły się właśnie rekordowym osiągnięciem, które wniesie ich możliwości rozpoznawcze na zupełnie nowy poziom.
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe

Dron ULTRA wynosi możliwości obserwacji lotnictwa USA na rekordowy poziom

Lotnictwo USA pochwaliło się właśnie oficjalnie swoim nowym dronem Unmanned Long-endurance Tactical Reconnaissance Aircraft (ULTRA), który stanowi monumentalny krok naprzód w dziedzinie nadzoru i rozpoznania. Ten bezzałogowiec został opracowany przez firmę DZYNE Technologies we współpracy z Centrum Szybkiej Innowacji (CRI) Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych (AFRL) i wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością, opłacalnością oraz wszechstronnością zastosowań. Jednak tą najbardziej niezwykłą cechą ULTRA jest jego zdolność do ciągłego lotu przez ponad 80 godzin, co stanowi rekordowy wręcz wynik w sektorze bezzałogowców tego typu. Takie coś nie tylko zwiększa czas przebywania na jednej misji, ale również znacznie obniża koszty, czyniąc ULTRA ekonomicznym wyborem do długoterminowych misji nadzoru.

Czytaj też: Niczym broń-marzenie. Teraz wojsko USA będzie nie do powstrzymania

ULTRA może przenosić do 181 kg różnorodnych ładunków, a w tym czujników elektrooptycznych/podczerwonych (EO/IR), sprzętu radiowego (RF) oraz innych narzędzi do zbierania danych wywiadowczych. Ta elastyczność pozwala dronowi dostosować się do szerokiego zakresu misji, bo od szczegółowego rozpoznania powietrznego po szersze operacje wywiadowcze, nadzorcze i rozpoznawcze. Zdolność do integracji różnych typów czujników zapewnia, że ULTRA może dostarczać kompleksową świadomość sytuacyjną w różnych środowiskach operacyjnych.

Jedną z kluczowych zalet ULTRA jest też jego efektywność kosztowa. Dzięki wykorzystaniu komercyjnych technologii, istniejących kanałów produkcyjnych i zaopatrzeniowych oraz projektu o bardzo niewielkiej liczbie niestandardowych elementów, dron ten jest znacznie tańszy w produkcji i eksploatacji niż tradycyjne wojskowe bezzałogowce. Jego konstrukcja pozwala z kolei na realizowanie operacji na niższych wysokościach, co redukuje potrzebę kosztownych, wysokowydajnych systemów rozpoznawczych, a to dodatkowo obniża koszty operacyjne.

Czytaj też: Polska nigdy nie była potężniejsza. Na tę chwilę czekaliśmy latami

Zdolność ULTRA do operowania globalnie za pomocą satelitarnych łączy dowodzenia i kontroli dodatkowo zwiększa jego wartość strategiczną. Ta zdolność pozwala dronowi na działanie w odległych i trudnych środowiskach, zapewniając, że operacje wywiadowcze i nadzorcze mogą być prowadzone w dowolnym miejscu na świecie. Transmisja danych w czasie rzeczywistym do centrów dowodzenia umożliwia szybkie podejmowanie decyzji i reagowanie na wszelkie wykryte sytuacje.

Czytaj też: Będą obserwować, ale nie zobaczą nic. Amerykanie zrobili z tego drona szpiega idealnego

ULTRA to nie tylko znaczące osiągnięcie technologiczne w rękach Sił Powietrznych USA, ale też strategiczny zasób, który zwiększa zdolności nadzoru i rozpoznania amerykańskiego lotnictwa. Jego potencjalne zastosowania są ogromne, bo obejmują nie tylko operacje wojskowe, ale też reagowanie na katastrofy czy zwyczajne monitorowanie środowiska. Pewne jest, że w dzisiejszych czasach drony takie jak ULTRA będą odgrywać coraz większą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa narodowego i stabilności globalnej.