Masz problem z Windows? Na tę aktualizację czekałeś

Jeśli masz Windows 11 lub Windows 10, w ubiegły wtorek ukazały dla tych systemów aktualizacje. Dla pierwszego jest to KB5039239, dla drugiego – KB5039299. Jak na razie nie odnotowano, aby coś zostało przez nie zepsute, a tu Microsoft wypuszcza następną poprawkę. Co ciekawe, nie znajduje się ona w Windows Update.
Windows 11
Windows 11

Niezapowiedziane poprawki są zazwyczaj reakcją producenta na problemy, jakie niespodziewanie pojawiają się po aktualizacjach lub na skutek wykrycia nowych podatności. Jednak tym razem mamy do czynienia z dynamiczną aktualizacją SafeOS. Czyli?

Windows usprawnia środowisko odzyskiwania

Dynamiczna aktualizacja SafeOS to nic innego, jak ulepszenia dla środowiska odzyskiwania systemu Windows lub WinRE i powinna pomóc w odzyskaniu urządzenia w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak. początkowo Microsoft wprowadził tę aktualizację, gdy zaczęły pojawiać się komputery Copilot+, ale stwierdził później, że będzie ona kompatybilna również z systemami x86.

Aktualizacja dynamiczna bezpiecznego systemu operacyjnego dostępna jest w obu wersjach na stronie “Wykaz usługi Microsoft Update” pod tym adresem. W przypadku Windows 11 konieczne jest posiadanie edycji 24H2. W poście na firmowym blogu Microsoft szczegółowo wyjaśnił aktualizacje dynamiczne w odniesieniu do różnych komponentów i zastosowań. Pakiety te obejmują poprawki plików binarnych Setup.exe, aktualizacje SafeOS dla środowiska odzyskiwania systemu Windows, poprawki niezbędne do rozwiązania problemu ze stosem serwisowym w systemie Windows 10 i wiele innych.

Windows 10

Czytaj też: Windows 10 – aktualizacja KB5039299 naprawia wiele bugów. A jakie konkretnie?

Należy dodać, że poprawka zachowa zawartość pakietu językowego (LP) i funkcji na żądanie (FOD) podczas procesu aktualizacji. Jak wyjaśnia Microsoft, gdy tylko rozpocznie się aktualizacja funkcji systemu Windows 10, czy to z nośnika, czy ze środowiska połączonego z usługą Windows Update, jednym z pierwszych wywoływanych kroków jest właśnie aktualizacja dynamiczna. Instalator systemu Windows 10 łączy się z internetowym adresem URL hostowanym przez firmę Microsoft w celu pobrania zawartości aktualizacji dynamicznej, a następnie zastosowania tych aktualizacji na nośniku instalacyjnym systemu operacyjnego.

Jeśli zatem obawiasz się, że może zdarzyć sytuacja, w której odzyskanie systemu będzie niezbędne, warto pomyśleć o instalacji poprawki.