Ktoś użył SI, żeby Cię podrobić? Natychmiast zgłoś to do YouTube’a!

YouTube zaostrza ograniczenia dotyczące niewłaściwego wykorzystania treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Już w chwili obecnej obowiązuje ścisły wymóg dla twórców oznaczania realistycznych treści stworzonych przy użyciu sztucznej inteligencji, a teraz zajmie się ochroną osób, które mogą być przez nią imitowane.
YouTube
YouTube

Platforma zaktualizowała stronę swojej pomocy, a konkretnie dział o nazwie “Procedura składania skargi dotyczącej prywatności”. Można teraz poinformować YouTube, że ktoś użył sztucznej inteligencji do zmiany lub stworzenia syntetycznej treści, która wygląda lub brzmi tak jak ty. Ale co ciekawe – samo złożenie skargi może jednak nie spowodować wyrzucenia treści z YouTube.

Jak walczyć z podróbkami na YouTube?

Sztuczna inteligencja dała wiele nowych możliwości, w tym związanych z podszywaniem się pod inne osoby. YouTube wyjaśnił różne czynniki, które weźmie pod uwagę podczas rozpatrywania skargi. Twierdzi, że treści będą kwalifikować się do usunięcia, jeśli przedstawiają „realistyczną zmienioną lub syntetyczną wersję twojej podobizny”. Składając zgłoszenie, musisz upewnić się, że „można cię jednoznacznie zidentyfikować w treści, której szukasz”. Innymi słowy, „film musi zawierać wystarczającą ilość informacji, aby inni mogli cię rozpoznać”.

Zostanie przy tym wzięte pod uwagę, czy treść jest ujawniana widzom jako zmieniona czy sztuczna, czy można jednoznacznie zidentyfikować osobę, czy treść jest realistyczna, zawiera parodię, satyrę lub inną wartość związaną z interesem publicznym oraz czy treść przedstawia osobę publiczną lub dobrze znaną osobę, która dopuszcza się drażliwych zachowań, takich jak działalność przestępcza, przemoc, popiera produkt lub kandydata politycznego. No cóż, lista wymagań jest spora, prawda?

Czytaj też: YouTube Premium zyska nowe plany subskrypcyjne

Po złożeniu skargi dotyczącej naruszenia prywatności YouTube daje przesyłającemu 48 godzin na rozpatrzenie skargi. Następnie rozpoczyna proces sprawdzania, jeśli kwestionowane informacje prywatne nie zostaną usunięte lub film zostanie usunięty. Czynnikiem przyśpieszającym wprowadzenie nowych reguł był fakt, że w zeszłym roku przestępcy wykorzystywali treści generowane przez sztuczną inteligencję do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania za pośrednictwem YouTube. W tym celu wykorzystali przejęte konta twórców treści mające ponad 100 000 subskrybentów.