Pig butchering, czyli zarzynanie świni
Big butchering to rodzaj oszustwa, które polega na tym, by nieświadomą zagrożenia ofiarę doprowadzić za pomocą manipulacji do fałszywej inwestycji finansowej, obiecując wysoki i szybki zysk. Potencjalne ofiary wyławia się w mediach społecznościowych, aplikacjach randkowych itp., zyskuje zaufanie, często przy pomocny udanych niewielkich inwestycji, które mają zachęcić do powierzenia dużych pieniędzy oszustowi. Jeśli ofiara to zrobi, naciągacze znikają z pieniędzmi.
Najwięcej ataków pochodzi z krajów południowoazjatyckich, takie jak Kambodża, Laos czy Myanmar, ale ofiary wyszukiwane są na całym świecie, choć i rodzimych oszustów tego typu nie brakuje. Jak podaje Meta, w 2023 roku kwota wyłudzeń mogła sięgnąć nawet 64 mld dolarów, a większość takich działań kontrolowana jest przez przestępcze syndykaty, wykorzystujące do tego pracę przymusową.
Czytaj też: Polskie hity nie będą działać lepiej na PS5 Pro. CD Projekt Red podjęło decyzję
Facebook jest jednym z serwisów, który jest wykorzystywany do ataków, a Meta od dwóch lat toczy walkę z przestępczym procederem. Firma nawiązała współpracę z Coinbase i Matrch Group, by zwiększyć skuteczność działania i stworzyć lepsze narzędzia do wykrywania oszustw, współpracuje także z organami ścigania.
Jak podaje Meta w najnowszym raporcie, oszuści próbowali wykorzystać technologie sztucznej inteligencji do lepszego tłumaczenia fałszywych wiadomości – zwróciło to uwagę specjalistów z Open AI, którzy poinformowali o tym Meta. Dzięki wspólnemu działaniu udało się zlikwidować duże centrum oszustw umiejscowione w Kambodży.
Skala zagrożenia jest ogromna – tylko w 2023 roku Meta zlikwidowała 2 mln kont zajmująych się procederem. Poza wykrywaniem i likwidowaniem ścieżek ataku firma próbuje ostrzegać potencjalne ofiary o zagrożeniu: przykładowo, w wiadomościach DM na Messengerze i Instagramie pojawi się komunikat ostrzegający o potencjalnie podejrzanych interakcjach lub kontaktach z osobami, których nie znasz – aby się zastanowić na chłodno i sprawdzić je przed zaakceptowaniem prośby. W komunikatorze WhatsApp, jeśli zostaniesz dodany do czatu grupowego przez kogoś, kogo nie znasz, zobaczysz teraz kartę kontekstową zawierającą więcej informacji o grupie. Dowiesz się, kto cię dodał, jak niedawno grupa została utworzona i kto jest jej założycielem.
To oczywiście nie gwarantuje, że oszustwa da się uniknąć – jeśli atakowany, uprze się, żeby ignorować ostrzeżenia, to żadne działania informacyjne nie pomogą.