W pierwotnej formie materiały prezentujące tę strukturę opublikowano w lipcu 2022 roku. Stanowi ona część mgławicy emisyjnej NGC 3324 oddalonej o około 7600 lat świetlnych od Ziemi. Tworzą ją pokłady gazu i pyłu, których ułożenie zapewniło efektowny obraz stanowiący jeden z najsłynniejszych widoków uwiecznionych przez należący do NASA teleskop.
Czytaj też: Ogromna kosmiczna kość złamała się przez pędzący obiekt. Wszystko widać na zdjęciach
Kosmiczne Klify zwracają uwagę nie tylko ze względu na aspekt wizualny, który oczywiście nie podlega dyskusji. Stanowią też obiekt cenny z punktu widzenia badań nad powstawaniem i ewolucją gwiazd, ponieważ tamtejsze pokłady gazu sprzyjają narodzinom takowych. Teraz, dzięki wysiłkom ekspertów powiązanych z amerykańską agencją, możemy podziwiać trójwymiarową wizualizację tych struktur opartą na danych dostarczonych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Zdjęcie kosmosu prezentujące tzw. Kosmiczne Klify było jednym z pierwszych, jakich dostarczył teleskop Webba wkrótce po naukowym debiucie. Teraz przedstawiciele NASA zaprezentowali ten materiał w nowym wydaniu
Osobliwy wygląd Kosmicznych Klifów to następstwo emisji zjonizowanego gazu i pyłu napędzanych promieniowaniem ultrafioletowym. Poza tym na obrazach ukazujących tę strukturę widać jasne, żółte smugi i łuki, które są powiązane z obecnością wciąż tworzących się gwiazd. Obserwacja takich procesów jest kluczowa dla lepszego zrozumienia, jak mogły one wyglądać w przypadku Układu Słonecznego.
Czytaj też: Czerwone kropki z początków wszechświata. Jedna z najważniejszych obserwacji teleskopu Webba
Astronomowie nie mogą dosłownie przenieść się do przeszłości, aby na własne oczy zobaczyć narodziny gwiazd pokroju Słońca, ale dzięki obserwacjom są w stanie spojrzeć na przeszłość innych obiektów. Tym sposobem zyskują wgląd w mechanizmy napędzające narodziny gwiazd oraz krążących wokół nich planet. Materiał, który możecie podziwiać powyżej, ukazuje Kosmiczne Klify w imponujących szczegółach i pozwala odbyć wirtualną podróż przez ten wyjątkowo aktywny obszar wszechświata.