Nowa technologia przetwarzania bawełny z Instytut Badawczy Przemysłu Tekstylnego i Odzieżowego w Hongkongu
Instytut Badawczy Przemysłu Tekstylnego i Odzieżowego w Hongkongu (HKRITA) oraz firma Epson zaprezentowały innowacyjne, celulozowe włókno o jedwabistym połysku. Kluczowe jest to, że wytwarzane jest ono z odpadów bawełnianych przy użyciu nowatorskiego procesu. Ta współpraca badawczo-rozwojowa, zainicjowana w styczniu 2024 roku, była odpowiedzią na społeczne wyzwania, związane z opracowaniem metody przekształcania zużytej tkaniny bawełnianej w zupełnie nowy surowiec.
Czytaj też: Mercedes CONCEPT AMG GT XX: elektryk o mocy 1360 KM z ładowaniem w 5 minut
Jako ośrodek badań stosowanych HKRITA koncentruje się na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów oraz udoskonalaniu istniejących technologii i produktów – powiedział Jake Koh, dyrektor generalny HKRITA. – Współpraca z Epsonem w dziedzinie recyklingu włókien oraz ich przekształcania w wysokiej jakości przędzę to dla nas powód do satysfakcji. To międzysektorowe partnerstwo otwiera nowe perspektywy dla materiałoznawstwa i wyznacza kierunki przyszłości zrównoważonej produkcji.
Czytaj też: Historyczna obserwacja chemików zapewnia rewolucyjny wgląd w zachowanie atomów
Satoshi Hosono, członek zarządu Epson odpowiedzialny za strategię środowiskową i rozwój technologii, dodał:
Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów tego projektu. Selektywne stosowanie nowego „mokrego” procesu w połączeniu z naszą” suchą technologią na sucho umożliwia ponowne wykorzystanie całej gamy zużytych tkanin bawełnianych, jednocześnie zmniejszając wpływ na środowisko.
Nowy proces łączy technologię Dry Fiber firmy Epson, służącą do recyklingu tkanin, z autorską metodą rozpuszczania włókien opracowaną przez HKRITA. Działa to w trzech etapach:
- Rozdrabnianie bawełnianych odpadów na proszek.
- Rozpuszczanie tego materiału w specjalnym rozpuszczalniku.
- Wytłaczanie powstałej masy do kąpieli koagulacyjnej w celu formowania włókien.

Uzyskana przędza ma jedwabisty połysk i zachowuje wytrzymałość bawełny. Idealnie nadaje się do wysokiej klasy produktów, takich jak apaszki, krawaty czy podszewki garniturów. Co ważne, proces ten pozwala wykorzystać nawet krótkie włókna, które wcześniej byłyby odpadem, znacząco zwiększając efektywność recyklingu odzieży.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja ma mroczną stronę, której nie znaliśmy. Aż do teraz
Firmy w kolejnych latach planują kontynuować współpracę, wykorzystując swoje innowacyjne technologie, by jeszcze skuteczniej wdrażać włókna regenerowane i przyczyniać się do rozwiązywania globalnych wyzwań związanych z recyklingiem odzieży, co z pewnością przyda się nam wszystkim.