Ziemia przyspiesza, a dzień stanie się krótszy. Tego lata zwróć uwagę na trzy daty

Długość trwania ziemskiej doby nie jest stała, choć oczywiście na przestrzeni ludzkiego życia jej zmiany są naprawdę minimalne. Gdyby jednak cofnąć się o miliony lat, do czasów dinozaurów, to moglibyśmy odczuć różnice na własnej skórze, ponieważ dzień byłby wyraźnie krótszy. I odwrotnie: za 200 milionów lat doba będzie trwała około 25 godzin. W te wakacje czeka nas natomiast nieco inny skok.
ziemia
ziemia

Zdaniem naukowców przyczyną tegorocznych zmian będzie wpływ Księżyca na Ziemię, a dokładniej: odległość Srebrnego Globu od równika naszej planety. Taki fenomen wystąpi na przestrzeni trzech różnych dni, a eksperci byli w stanie je wytypować. Teraz mówią o tym, co i kiedy dokładnie nas czeka. 

Czytaj też: Tajemnicza mgła nad Plutonem zaskakuje naukowców. To może być klucz do zrozumienia wczesnej Ziemi

Na liście szczególnie intrygujących dat wymieniają 9 lipca, 22 lipca i 5 sierpnia. Różnica będzie minimalna, ponieważ te bardziej odczuwalne wymagają zdecydowanie bardziej długofalowych procesów. Dość powiedzieć, że gdybyśmy cofnęli się do epoki brązu, to doba byłaby krótsza o zaledwie 0,47 sekundy. W przypadku skoków z najbliższych tygodni wartości będą jeszcze mniejsze.

Ziemia i jej ruch obrotowy są zależne od pozornie nieznaczących zjawisk. Wynikające z tego tytułu wahania długości dnia są bardzo minimalne, ale da się je zmierzyć

W teorii doba na Ziemi powinna trwać 86 400 sekund, jednak wartość ta może ulegać bardzo niewielkim wahaniom. Na ich występowanie wpływają wydarzenia pokroju trzęsień ziemi, erupcji wulkanów czy sił pływowych. W konsekwencji dzień staje się dłuższy, bądź wręcz przeciwnie: ulega skróceniu. Ostatnie obserwacje pokazały, że obrót Ziemi przyspiesza, co może doprowadzić do odjęcia sekundy przestępnej w 2029 roku.

Jeśli zaś chodzi o trzy najkrótsze dni tego roku, to badacze wskazali trzy wspomniane daty.  9 lipca, 22 lipca i 5 sierpnia Księżyc będzie najdalej od równika, wpływając na tempo obrotu Ziemi. W konsekwencji doba potrwa 5 sierpnia o 1,51 milisekundy krócej niż wynosi średnia. Mimo to nie będziemy mogli mówić o pobiciu zeszłorocznego rekordu, ponieważ wtedy odstępstwo od średniej wyniosło 1,66 milisekundy. 

Czytaj też: Głęboko pod ziemią skrywa się zagadkowa strefa. Naukowcy dostrzegli tam ruch

Samo przyspieszenie wywołuje masę emocji, ponieważ eksperci nie są w stanie wskazać konkretnej przyczyny stojącej za tą zmianą. Ich zdaniem sprawcą całego zamieszania jest coś, co dzieje się głęboko pod powierzchnią. Modele oceaniczne ani atmosferyczne nie wyjaśniają natomiast tych wydarzeń. Z drugiej strony, takie przyspieszenia i zwolnienia wydają się stałym elementem funkcjonowania Ziemi – po prostu ludzkość zamieszkuje i bada ją zbyt krótko, aby dało się to odnotować w czasie rzeczywistym.