10 najlepszych rozszerzeń do Google Chrome – część 2

Jest wtorek, a to oznacza tylko jedno. Mamy dla was kolejne zestawienie najlepszych rozszerzeń do przeglądarki Google Chrome. Nie poszliśmy na łatwiznę i każde z rozszerzeń zostało gruntownie przetestowane. Odrzuciliśmy te, które w naszej opinii nie działały najlepiej. Zostały najlepsze z najlepszych.
Sukces Chrome'a cieszy, to solidna przeglądarka. Opera, której również kibicujemy, odnotowała jednak spadek
Sukces Chrome'a cieszy, to solidna przeglądarka. Opera, której również kibicujemy, odnotowała jednak spadek

Za tydzień zmieniamy obiekt zainteresowań i zamiast Google Chrome przyjrzymy się rozszerzeniom do najbardziej obecnie popularnej przeglądarki, czyli Mozilla Firefox. Jeżeli macie jakieś propozycje, piszcie śmiało w komentarzach.

Warto przypomnieć o poprzednim zestawieniu najlepszych rozszerzeń do Google Chrome. Znajdziecie je pod tym adresem.

Facebook Notifications for New Facebook (powiadomienia na bieżąco)

https://chrome.google.com/extensions/detail/giedcbaeeefiachhdidknblkoekeoldb Rozszerzeń informujących o tym, co się dzieje na naszym facebookowym koncie jest wiele. Wszystkie są jednak rozbudowane, mają mnóstwo funkcji z których nigdy nie korzystam. Facebook Notifications for New Facebook wyświetla po prostu ikonę, która mówi nam czy mamy jakieś nowe komentarze, zaproszenia, czy też wiadomości – nic więcej. Po kliknięciu zostajemy przeniesieni wprost na główną stronę Facebooka – właśnie o to chodzi.

Instalujemy rozszerzenie i… to wszystko. Dodatek nie ma żadnych opcji. Po prostu działa i już.

Facebook Notifications for New Facebook wyświetla prosty komunikat o nowych powiadomieniach.

Facebook Notifications for New Facebook wyświetla prosty komunikat o nowych powiadomieniach.

Dodaj do Evernote (tworzenie szybkich notatek)

https://chrome.google.com/extensions/detail/pioclpoplcdbaefihamjohnefbikjilc Słowo wyjaśnienia czym jest Evernote. To w mej opinii znakomity internetowy notatnik w którym możemy zapisywać wszystko i mieć do tego dostęp wszędzie, gdzie jest Internet. Notatki, zdjęcia, strony internetowe, zrzuty ekranowe itp. Działa na komputerach PC, telefonach Android, a także pod kontrolą iOS, czyli iPhone oraz iPad. Opisywane rozszerzenie daje możliwość tworzenia i przeglądania notatek bezpośrednio z przeglądarki Google Chrome.

Po zainstalowaniu rozszerzenia musimy się zalogować do Evernote lub też założyć nowe konto. Potem klikamy na nową ikonę widoczną obok paska adresu i gotowe. Teraz wszystkie rzeczy, które przyjdą nam do głowy możemy zanotować w szybki i prosty sposób.

Dodaj do Evernote umożliwia dodawanie notatek wprost z Google Chrome.

Dodaj do Evernote umożliwia dodawanie notatek wprost z Google Chrome.

Google Chrome to Phone Extension (komunikacja przeglądarki z Androidem)

https://chrome.google.com/extensions/detail/oadboiipflhobonjjffjbfekfjcgkhco Umożliwia przesyłanie danych z przeglądarki do telefonu wyposażonego w system Android 2.2 (lub nowszy). Wysyłać możemy adresy stron internetowych, bądź też tekst. Będzie on wtedy dostępny w schowku systemu Android i aby go odczytać, wystarczy go wkleić – w SMS, maila, facebooka – gdziekolwiek. Dodatek w mej zupełnie subiektywnej opinii jest znakomity i oszczędza kombinowania w jaki sposób coś w szybki i wygodny sposób “przerzucić” do telefonu.

Po zainstalowaniu dodatku musimy zalogować się do usługi Chrome to Phone. W tym celu używamy danych konta Google. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie na telefonie aplikacji o tej samej nazwie. Pobierzemy ją z Android Market. Tam proces jest podobny – trzeba się zalogować. Od tego momentu wystarczy jedno kliknięcie i dane z przeglądarki trafiają wprost do telefonu.

Google Chrome to Phone Extension – przesyłanie danych między Chrome, a Androidem.

Google Chrome to Phone Extension – przesyłanie danych między Chrome, a Androidem.

Tab Menu (dla osób używających z wielu kart jednocześnie)

https://chrome.google.com/extensions/detail/galfofdpepkcahkfobimileafiobdplb Prosty dodatek dla osób, które jednocześnie mają otwarte 10 lub więcej kart. Znacznie usprawnia poruszanie się między nimi. Zasada działania jest prosta. Rozszerzenie to dodatkowy przycisk, który wyświetla uruchomione karty, jednak nie w poziomie, a w pionie. Po kliknięciu na Tab Menu możemy przejść na inną kartę, zmienić ich kolejność lub zamknąć dowolną z nich.

Instalujemy i zapominamy. Rozszerzenie widoczne jest w postaci dodatkowego przycisku. Brak jakichkolwiek możliwości konfiguracji, ale raczej nie są one potrzebne.

Tab Menu jest narzędziem dla osób pracujących z dużą liczbą otwartych kart.

Tab Menu jest narzędziem dla osób pracujących z dużą liczbą otwartych kart.

My Shortcuts (szybki dostęp do usług Google)

https://chrome.google.com/extensions/detail/bjcpobipejlbogodeiendpdgcdambjgo Dla fanów usług Google. Korzystasz z Gmaila, kalendarza, zadań, dokumentów, Wave, czy też z czytnika? Jest to dodatek, którym powinieneś się zainteresować. Pod jednym przyciskiem otrzymujemy dostęp do wszystkich funkcji, które potrzebujemy.

Po instalacji dodatku możemy wejść w jego opcje i tam zdefiniować usługi, do których chcemy mieć dostęp. Warto wyłączyć funkcje niedostępne w Polsce, jak np. Google Voice.

My Shortcuts daje szybki dostęp do wszystkich usług Google'a.

My Shortcuts daje szybki dostęp do wszystkich usług Google’a.

Przeglądarka Dokumentów PDF/PowerPoint (bez Adobe Readera, oraz pakietu Office)

https://chrome.google.com/extensions/detail/nnbmlagghjjcbdhgmkedmbmedengocbn Pliki PDF można przeglądać a Adobe Reader. Dokumenty PowerPoint w Microsoft Office. Jednak zanim te programy się uruchomią mija dłuższa chwila. Zamiast irytować się i czekać wystarczy zainstalować dodatek stworzony przez Google, które dodaje do przeglądarki Chrome obsługę odczytu pliku doc, docx, pdf, pps, ppt oraz tif. Dzięki temu wszystko zacznie działać szybciej.

Po instalacji rozszerzenia możemy zdefiniować które z plików mają być wyświetlane przez dodatek, a które mają uruchamiać się w zewnętrznych programach. Można także ustawić domeny w przypadku których rozszerzenie nie będzie działało. Więcej opcji nie potrzeba.

Przeglądarka Dokumentów PDF/PowerPoint bez użycia zewnętrznych programów.

Przeglądarka Dokumentów PDF/PowerPoint bez użycia zewnętrznych programów.

Untiny (rozszyfruj niebezpieczne krótkie adresy)

https://chrome.google.com/extensions/detail/jfedggemhffifombjhggmjeollmlgpne Serwisy skracające długie adresy stron WWW zdobyły dużą popularność. To m.in. zasługa Twittera, w którym każdy znak jest na wagę złota. Trzeba przyznać, że adres http://tiny.pl/hw5kn jest prostszy do zapamiętania niż np. http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/przegladarki-internetowe/2010/11/10-najlepszych-rozszerzen-do-google-chrome. Jak jednak sprawdzić dokąd prowadzi taki krótki odnośnik? Pod tym adresem może się przecież kryć plik z wirusem. Chwila nieuwagi i kłopot gotowy. Tutaj z pomocą przychodzi Untiny, który zanim wejdziemy na stronę mówi dokąd prowadzi odnośnik. Teraz nic nas nie zaskoczy.

Dodatek nie ma żadnych opcji. Po instalacji po prostu z niego korzystamy poprzez kliknięcie w nowy przycisk obok paska adresu.

Untiny odkryje przed nami tajemnice wszystkich skróconych adresów URL.

Untiny odkryje przed nami tajemnice wszystkich skróconych adresów URL.

Google Calendar (przeglądaj kalendarz i dodawaj nowe zdarzenia)

https://chrome.google.com/extensions/detail/gmbgaklkmjakoegficnlkhebmhkjfich Rozszerzenie umożliwia szybki podgląd kalendarza po kliknięciu na przycisk umieszczony obok paska adresu. Wszystko to bez opuszczania aktualnie wyświetlanej strony. Ponadto współpracuje ze stronami udostępniającymi wydarzenia w formacie hCalendar oraz hResume, czyli m.in. Facebook, czy też Evite. Oznacza to, że po wejściu na taką stronę będziemy mogli w prosty sposób dodać ciekawe wydarzenia do prywatnego kalendarza.

Google Calendar to szybki podgląd najbliższych wydarzeń i łatwe dodawanie kolejnych.

Google Calendar to szybki podgląd najbliższych wydarzeń i łatwe dodawanie kolejnych.

Web Clipboard (schowek internetowy)

https://chrome.google.com/extensions/detail/idonmcopbgceobhkdbikbdellmdogkih Czyli funkcja, której brakowało od dawna – kopiuj/wklej pomiędzy różnymi komputerami! Do działania wykorzystuje Google Docs, a więc dostęp do skopiowanych danych mamy także z Google Apps. Przechowywać można nie tylko zwykły tekst, ale także kod HTML.

Zasada działania jest prosta, ale nie do końca intuicyjna. Aby skopiować zaznaczamy dowolny tekst, klikamy ikonę rozszerzenia i wybieramy Copy selection to web clipboard. Aby wkleić klikamy kursorem w pole tekstowe, następnie wybieramy ikonę i na jeden ze skopiowanych fragmentów.

Web Clipboard, czyli prosta funkcja ctrl+c/ctrl+v działająca pomiędzy różnymi komputerami.

Web Clipboard, czyli prosta funkcja ctrl+c/ctrl+v działająca pomiędzy różnymi komputerami.

YouTube Feed (dostęp do najnowszych filmów)

https://chrome.google.com/extensions/detail/ghmclllfjjmmdmhjobjdgfnggfhljboa Powiadamia o nowych filmach w subskrybowanych przez nas kanałach oraz dodawanych przez znajomych. Ma także funkcję wyświetlania filmów dodawanych do ulubionych, “lubianych” lub często komentowanych. Oczywiście aby korzystać z rozszerzenia konieczne jest konto na YouTube (można się zalogować przez dane z Gmail).

YouTube Feed zapewnia dostęp do najnowszych filmów z subskrybowanych kanałów.

YouTube Feed zapewnia dostęp do najnowszych filmów z subskrybowanych kanałów.