Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [10.05 – 13.05]

A oprócz cotygodniowego przeglądu najświeższych wiadomości z kraju i ze świata polecamy:
Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [10.05 – 13.05]

Sieć z grafenu pozwoli pobierać filmy HD w sekundę!

Grafen to nie tylko znakomity materiał do budowy wydajnych procesorów. Następca krzemu może być także wykorzystany przy budowie baterii, a teraz także może posłużyć do kilkukrotnego przyspieszenia połączenia internetowego. Jak bowiem dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley, z grafenu można zbudować jednowarstwowe modulatory, które znacznie przyspieszą połączenie internetowe w kablach optycznych.

Dookoła świata ze SKROSS’em

World Travel Adapter 3 jest najbardziej rozbudowaną propozycją SKROSS’a dla podróżników. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie podłączyć do prądu dowolne urządzenie w 150 krajach na całym świecie. Staje się to możliwe dzięki umieszczeniu w jednej obudowie czterech różnych rodzajów wtyczek. Ten opatentowany system pozwoli nam się podłączyć do gniazdek elektrycznych zarówno z dwoma jak i trzema bolcami oferując przy tym I i II klasę ochrony. Jest on w stanie pracować przy zasilaniu 250 V (moc maksymalna 2500 W) oraz 110 V (1100 W).

iPad 2 jest tak szybki, jak superkomputer z lat 80

Jack Dongarra, naukowiec zajmujący się listą 500 najszybszych superkomputerów na świecie, postanowił sprawdzić, jak się ma moc obliczeniowa dzisiejszych mobilnych urządzeń w stosunku do superkomputerów sprzed niemal dwóch dekad. Okazuje się, że iPad 2 ma porównywalną moc obliczeniową do czterordzeniowego superkomputera Cray 2, którego 8-rdzeniowa wersja była w 1985 roku najszybszym superkomputerem świata. Przy okazji, naukowcy zauważyli, że iPad 2 jest o około 10 razy wydajniejszy od swojego poprzednika, głównie za sprawą zmian w architekturze i dodaniu jednego rdzenia.

Microsoft zapłacił 8,5 miliarda za Skype’a!

O tym, że Skype Technologies S.A. jest na sprzedaż, wiedzieliśmy już od dawna. Od dawna także wiadomo, że najwięksi giganci rynku byli zainteresowani przejęciem luksemburskiej firmy, dostarczającej jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Według dziennika the Wall Street Journal, to Microsoft jest najbardziej zainteresowany kupnem Skype’a i jest w stanie zapłacić nawet 8 miliardów dolarów. Zapowiedź tej umowy może być ogłoszona lada dzień, jednak według źródeł dziennika, warunki transakcji nie są jeszcze uzgodnione.

3000 nowych filmów do wypożyczenia na YouTube’ie

Google pielęgnuje swój multimedialny serwis YouTube, poprzez podpisanie stosownych umów z wytwórniami filmowymi (m.in. Universal, Sony i Warner Bros), dzięki którym w serwisie można już obejrzeć takie legendarne hity, jak Człowiek z blizną czy Taxi, oraz najnowsze, oscarowe produkcje pokroju Incepcji, czy Jak zostać królem.

Google Chrome (wreszcie) zhakowany?

VUPEN Security twierdzi, że udało się jej zhakować przeglądarkę Google Chrome i dostać się do tzw. sandboksa, czyli mechanizmu zabezpieczającego aplikację. Według firmy, nową lukę bezpieczeństwa typu zero-day wykryto na platformie Windows i może ona pozwolić witrynom internetowym na pobranie złośliwego oprogramowania ze zdalnego źródła i uruchomienie go na komputerze ofiary. Co ciekawe, Google nie może zweryfikować tego, czy VUPEN faktycznie znalazło lukę w zabezpieczeniach Chrome’a, bowiem firma nie chce udostępnić żadnych szczegółowych informacji firmie z Mountain View.

Nadchodzi duża aktualizacja konsoli Xbox 360

Prawdopodobnie 19 maja tego roku, Microsoft wypuści poważną aktualizacją dla wszystkich posiadaczy konsol Xbox 360. Zwykli użytkownicy nie doświadczą wprawdzie poważniejszych zmian, ale warto wspomnieć, że wraz z aktualizacją zmieni się też standard nośników przeznaczonych dla tej konsoli. Oczywiście wszystkie starsze gry będą dalej (miejmy przynajmniej taką nadzieję) bez problemu działać, ale nowsze tytuły będą wydawane już na płytkach zwierających około 15% więcej miejsca od ich klasycznej wersji. Co ważniejsze Microsoft chwali się, że zmiana spowoduje też nieco przytępienie starań piratów a nowe DVD mają być podobno znacznie trudniejsze do kopiowania…

Twórca Age of Empires Online uważa płacenie za gry za bezsens

Chris Taylor, założyciel Gas Powered Games, udzielił wywiadu portalowi Eurogamer.net. Stwierdził w nim, że “Skoro mogę mieć darmową grę, która jest świetna, wielka, mogę mieć sto godzin zabawy, to po co mam iść do sklepu i wydać 50 dolarów, jak przewiduje tradycyjny model sprzedaży? Skończyło się. Skończyło się marnowanie moich pieniędzy”. Taylor wierzy, że model biznesowy darmowych gier, takich jak Age of Empires Online, to przyszłość gier na komputery. – Taki model nadciąga. I zostanie. Bo jest dobry dla wszystkich – twierdzi.

Są szczegóły “wynajmowania” Chromebooków – cyrograf na 3 lata

Jeżeli twoja firma lub szkoła jest skuszona ofertą sprzętu z Chrome OS za 28-dolarowy abonament, to warto zwrócić uwagę na jeden mały haczyk: nie możesz podpisać umowy na okres krótszy niż trzy lata. Trudno się dziwić, nikt nie spodziewał się, że Google (tudzież Samsung czy Acer) da netbooka za 28 dolarów bez żadnej gwarancji, że ktoś będzie płacił. Jednak czy trzy lata, to nie jest zbyt długo? Pamiętajmy jeszcze, że Aplikacje Google nie są wliczone w cenę, trzeba za nie płacić osobny abonament…

Wiedźmin 2 schodzi jak ciepłe bułeczki!

Wiedźmin 2 z pewnością okaże się niezłym sukcesem finansowym. Skąd ta pewność? Ano stąd, że dzisiaj studio CD Projekt poinformowało, iż jak do tej pory, zamówiono ponad 111 tys. sztuk owej produkcji. Wynik ten wydaje się być świetny, jednak z każdym dniem sprzedaż przedpremierowych pudełek rośnie, a więc jeszcze parę dni i możemy spodziewać się pobicia rekordu! Ciekawy natomiast jest fakt, że aż 40% wszystkich zamówień dokonanych zostało za pomocą cyfrowej dystrybucji.

Nowe netbooki będą mieć 4 GB RAM-u, 12-calowe ekrany

W tej chwili niemal wszystkie przenośne komputery z ekranem o wielkości poniżej 11 cali, nazywamy netbookami. To jednak wkrótce może się zmienić, bowiem nowa platforma Intela przeznaczona właśnie dla netbooków – Cedar Trail – oferować będzie możliwość wyposażenia urządzenia w nawet 4 GB pamięci DDR3. Sercem platformy będzie natomiast dwurdzeniowy procesor Intel Atom N2800, choć na rynek trafi także low-endowa wersja z jednym rdzeniem – N2600.