HTC Radar – cacko z Windows

HTC stawia na telefon z Windows: po gigantycznym modelu Titan teraz czas na kompaktowy Radar. Ten telefon z Mango zdobywa sympatię dzięki ładnemu wyświetlaczowi, wzorowo stabilnej wydajności oraz dużej wytrzymałości. Nasza ocena tej nowinki brzmi: na tym smartfonie można polegać.
HTC Radar – cacko z Windows

HTC Radar: najtańszy obecnie telefon z Mango.

HTC Radar: najtańszy obecnie telefon z Mango.

Taiwańczycy nauczyli się, że zamiast rzucać na rynek dużą ilość telefonów z Windows, które często trzeba wymieniać, lepiej ograniczyć się do dwóch telefonów z Mango. Oprócz wielkiego Titana jest teraz także dostępny mocny Radar, którego docelową grupę stanowią przede wszystkim mniej doświadczeni użytkownicy smartfonów. Ten zrobiony z jednego kawałka metalu telefon jest zgrabny (121x62x11 mm) i dobrze leży w dłoni, ale wygląda dość skromnie.

Inne telefony HTC

Wyposażenie sprzętowe Radara pokrywa się w większej części z tym, co oferuje inny telefon tej firmy, wyposażony w system Android – HTC Rhyme. Chociaż wyświetlacz Radara, którego przekątna wynosi 3,8 cala, jest minimalnie większy, a jego pamięć wewnętrzna została podwojona do 8 GB, to procesor, chip graficzny, złącza i funkcje internetowe są identyczne. Tak jak zazwyczaj ma to miejsce w przypadku smartfonów z Windowsem, trzeba się obywać bez wejścia na karty pamięci i wymiennego akumulatora.

Windows chodzi ładnie

Podczas gdy starsze telefony z Windowsem sprzed aktualizacji do Mango miały problemy z wydajnością, Radar pracuje płynnie. W trakcie nawigowania w menu i uruchamiania aplikacji w teście nie widać nawet najmniejszych przeskoków. Pewne aplikacje otwierają się szybko, inne potrzebują na to ułamek sekundy więcej. Tak więc animacja otwarcia kontaktów trwa w Windows około 1,7 sekundy. W Sieci Radar porusza się w dobrym, choć nie błyskawicznym tempie. Sześć do siedmiu sekund mija aż nasza testowa strona, ważąca 600 KB, zostanie załadowana zarówno w połączeniu WLAN jak i HSDPA. Również w tym miejscu można całkowicie polegać na Radarze – podczas testu nie zanotowaliśmy ani przerw w pracy ani zawieszania się telefonu.

Mały, ale ładny

HTC wyposażyło swój kompaktowy Radar w wyświetlacz Super LCD. Wygląda on naprawdę elegancko, wyświetla ładne kolory i osiąga dobre wyniki kontrastu w naszym teście wyświetlacza. Odbija on jednak mocno światło. 5-megapikselowy aparat robi przy dobrych warunkach oświetleniowych ostre zdjęcia z dobrymi kolorami. Niezbyt pozytywnym zjawiskiem jest zanik ostrości w ciemnym otoczeniu. Generalnie fotki wychodzą też odrobinę za ciemne. Również wideo nagrywane kamerą HD (720p) nie oczarowało nas. Nagranie są wprawdzie odtwarzane płynnie, ale zbyt ciemne i zbyt nieostre, aby dobrze wykorzystać rozdzielczość HD.

Sieć społecznościowa na pokładzie

Twórcy Mango przykładają dużą wagę do pracy w sieciach mobilnych. Centrum wiadomości, kafelki Live Waszych przyjaciół na ekranie startowym oraz bezpłatny Windows Live Messenger są do niego dodatkami. Użytkownicy uzależnieni od gier mogą poza tym zintegrować z telefonem swój profil Xbox Live, włącznie z osiągnięciami (achievements), awatarami i przyjaciółmi. Poza znanymi aplikacjami systemu Windows takimi jak Office i Skydrive Cloud Radar oferuje HTC Hub z przypominającym widget wyświetlaczem pogody, centrum wiadomości oraz zalecanymi aplikacjami. Wśród nich znalazła się nowa, przetestowana aplikacja do wideofonii – Tango – wykorzystująca przednią kamerę VGA. Mniej imponujący okazuje się odtwarzacz muzyczny, który brzmi wprawdzie w porządku, ale nie oferuje jakichkolwiek możliwości ustawień dźwięku.

Czysta jakość rozmowy i mocny akumulator

Pewne zdecydowanie droższe konkurencyjne smartfony powinny zzielenieć z zazdrości o czystą jakość rozmowy Radara. Poza lekkim szumem, który pojawia się, kiedy głos zabiera rozmówca, dźwięk, zrozumiałość i głośność są na bardzo dobrym poziomie. Jedynie głośnik czasem brzmi wyblakle i przesterowuje, ale ogólnie nadaje się do użytku.

Również w kwestii wytrzymałości ten mini-telefon z Mango zdobywa dużo punktów. Bateria Radara wyczerpała się po 5 godzinach i 42 minutach ciągłej rozmowy telefonicznej na pełnym obciążeniu sieci. W teście pracy online akumulator o pojemności 1520 mAh osiągnął prawdziwie rekordowy wynik – Radar pracował w połączeniu WLAN prawie dziewięć godzin w Sieci na najwyżej ustawionej jasności wyświetlacza. Ta duża wytrzymałość ma jednak swoją cenę – czas ładowania akumulatora wynoszący trzy godziny jest ledwie akceptowalny.

Podsumowanie: ładny, nowy świat Windows

Początkowe problemy WP7 to już przeszłość, dzięki Mango Windows się z nich wykaraskał. Nie tylko oprogramowanie jest dopracowane, ale też sprzęt firmowy jest jak na razie dobrze dobrany. Radar, jako wysokiej jakości telefon dla początkujących, bez problemu wpasowuje się w szereg udanych urządzeń z Mango. Przyjemny dotykowy ekran, stabilna wydajność i nienajgorsza wytrzymałość oraz akustyka telefonu pozwalają zaliczyć tego smartfona bez większych wątpliwości do porządnej średniej klasy telefonów komórkowych. Dlatego właśnie, chociaż w naszym rankingu martfonów wydaje się trochę z tyłu, to przecież jest trzecim najlepszym telefonem z Windows po HTC Titan i Nokii Lumia 800. Poza tym ten telefon z WP7 Mango jest obecnie dostępny za przystępną cenę 1550 zł bez umowy.

Alternatywa

Jeśli chodzi o ilość zdobytych punktów, Radar ląduje za Lumią 800 i Titanem, ale jeśli chodzi o stosunek wydajności do ceny, wyraźnie bije on oba te modele z Mango. Tańszą alternatywą mógłby być zatem telefon z innym systemem operacyjnym. My polecamy Sony Ericssona Xperię arc. Przewiduje się, że w marcu 2012 nastąpi aktualizacja systemu tego szybkiego smartfona do wersji Androida 4.0. Większy ekran dotykowy i bardziej elegancki wygląd przemawiają za Xperią arc. Osobom pracującym w Sieci oferuje on bogatą integrację z Facebook-iem. Cena za arc wynosi około 1200-1300 zł więc znacznie mniej niż za Radara. W cenie podobnej jak opisywany telefon HTC można już kupić model Sony Ericsson Xperia arc S, który stanowi poważną konkurencję nawet dla znacznie droższych smartfonów.

HTC Radar

Godny zaufania telefon z Windows oferujący stabilne tempo pracy, ładny wyświetlacz, wytrzymały akumulator oraz aparat poniżej przeciętnej.

PLUSY:

Wytrzymały akumulator
Przyjemna akustyka telefonu
Wygodny dotykowy ekran
Stabilna i płynna wydajność, która jednak…

MINUSY:
…mogłaby być trochę wyższa
Wyświetlacz mocno odbija światło
Przeciętny odtwarzacz muzyczny bez ustawień
Aparat i kamera są dobre tylko przy dobrych warunkach oświetleniowych

Więcej:HTCsmartfony