Sapphire Radeon HD 6950 Toxic 2048MB GDDR5 – toksyczny Radeon

Era Radeonów HD 6000 powoli zaczęła dobiegać końca wraz z prezentacją w grudniu 2011 roku nowych HD 7970. Zanim jednak przejdą one do historii jeszcze trochę czasu minie – stąd też prezentujemy kolejnego z Radeonów HD 6950.
Sapphire Radeon HD 6950 Toxic 2048MB GDDR5 – toksyczny Radeon

W Crysis Warhead produkt Sapphire nie ma sobie równych.

W Crysis Warhead produkt Sapphire nie ma sobie równych.

Do naszego laboratorium przyjechał słabszy z dwóch HD 6900 – Radeon HD 6950. Więcej o tych kartach pisaliśmy w momencie ich premiery. Dla tych, którzy nie mają czasu zapoznać się z pełną specyfikacją pozwolę sobie przedstawić w paru zdaniach budowę rdzenia Cayman. Jak przystało na produkt z wyższej półki układ ten zbudowany został w 40-nanometrowym procesie technologicznym oraz wyposażony w 1408 jednostek cieniujących. Jest to wartość niższa od tej którą widywaliśmy u poprzednika – Radoen HD 5850 miał ich 1440, natomiast w nowej serii HD 6900 zostały one gruntownie przebudowane. Rdzeń referencyjnego Radona HD 6950 pracuje z częstotliwością 800 MHz, natomiast jego pamięci osiągają zawrotną wartość 5000 MHz. Na kartach graficznych zazwyczaj widujemy układy o sumarycznej pojemności 2 GB, ale w sprzedaży są też tańsze wersje z 1 GB. Zarówno jedne jak i drugie do komunikacji z pamięciami wykorzystują 256-bitową szynę danych.

W FarCry 2 Toxic radzi sobie zarówno z GTX 570 jak i podkręconym GTX 560 Ti.

W FarCry 2 Toxic radzi sobie zarówno z GTX 570 jak i podkręconym GTX 560 Ti.

Dostarczony do naszych testów Sapphire Radeon HD 6950 Toxic, mimo iż jego wygląd zewnętrzny o tym nie świadczy, jest produktem fabrycznie podkręconym. Jego rdzeń pracuje z częstotliwością 880 MHz a 2 GB jago pamięci z 5200 MHz. Pozwala to karcie na odskoczenie referencyjnym konkurentom na parę procent, ale o tym za chwile.

Układ chłodzenia zamontowany na Toxicu na pierwszy rzut oka wygląda podobnie jak w modelach standardowych – masywna plastikowa obudowa z umieszczoną z tyłu turbiną. Jest ona jednak od pierwowzoru większa przez co ilość odprowadzanego ciepła z radiatora jest większa a temperatury niższe. W trakcie trwania naszych testów nieobciążony rdzeń Toxic’a miał temperaturę rzędu 45°C, a po obciążeniu karty testami graficznymi wartość ta wzrastała do poziomu 83°C. Obie te wartości są według nas na bardzo przyzwoitym poziomie biorąc pod uwagę podkręcony produkt.

Niestety przegrywa w starszym DiRT'ie nawet ze sporo tańszym, referencyjnym GeForce'm GTX 560 Ti.

Niestety przegrywa w starszym DiRT’ie nawet ze sporo tańszym, referencyjnym GeForce’m GTX 560 Ti.

Pod względem generowanego hałasu Toxic jest cichszy niż referencyjna konkurencja. Większa turbina pozwoliła na zapewnienie niższych temperatur co przełożyło się na jej prędkość obrotową oraz generowany hałas. W czasie spoczynku karta pracuje cicho (35 dB) podobnie zresztą jak i model referencyjny (36,1 dB). Różnice zaczynają być widoczne po obciążeniu kart testami graficznymi. W momencie gdy prezentowany Toxic generuje 46 dB w modelu referencyjnym wartość ta wynosi 48,8 dB.

W wykorzystującym DX10 3DMark Vantage Toxic ustępuje jedynie referencyjnie taktowanemu GeForce'owi GTX 570.

W wykorzystującym DX10 3DMark Vantage Toxic ustępuje jedynie referencyjnie taktowanemu GeForce’owi GTX 570.

Pod względem wydajności kartę można uplasować pomiędzy szybszymi, referencyjnymi konstrukcjami GeForce GTX 570 a GeForce GTX 560 Ti. Do pierwszych karta traci średnio 2%, natomiast nad drugimi wykazuje podobną przewagę. Gry różnice te nie są aż tak duże wypada sobie zadać pytanie czy warto płacić około 1450 zł za GTX 570 gdy za Radeona przyjdzie nam zapłacić średnio 150 zł mniej… Tańszy o 300 zł, ale również wolniejszy jest GTX 560 Ti.

35 W więcej poboru mocy platformy z Toxic'iem to dużo. Karta przegrywa tu nawet z GeForce'm GTX 570. Więcej mocy pobierają za to oba GTX 560 Ti.

35 W więcej poboru mocy platformy z Toxic’iem to dużo. Karta przegrywa tu nawet z GeForce’m GTX 570. Więcej mocy pobierają za to oba GTX 560 Ti.

Wybierając kartę graficzną warto również wziąć pod uwagę zawartość pudełka. W przypadku prezentowanego modelu Sapphire Radeon HD 6950 Toxic znajdziemy w nim sporo. Jest tu miedzy innymi 3-metrowy kabel HDMI, przejściówka mini DP – DP a także mostek CrossFire. Jest tu również kupon na grę DiRT3.

Sapphire Radeon HD 6950 Toxic to karta godna uwagi dla osób szukających dobrej karty graficznej. Jej wydajny układ chłodzenia z pewnością pozwoli na dodatkowy OC, a dołączony kabel HDMI umożliwi przeniesienie rozgrywki na większa płaszczyznę telewizora.

Grzegorz Glonek