Stuxnet: USA i Izrael stworzyły wirusa i straciły nad nim kontrolę

Owe sensacje podaje dzisiejszy artykuł w New York Times. Wg dziennika za stworzeniem wirusa Stuxnet stoi rząd USA oraz Izraela. Historia wirusa jest jednak dłuższa i zaczyna się kilka lat wcześniej, kiedy USA zarekwirowało infrastrukturę elektrowni atomowej w Libii w 2003 roku. Wszystko po to, aby odbudować tą, która bazuje na tych samych komponentach i znajduje się w Natanz w Iranie. W ten sposób specjaliści poznali słabe punkty elektrowni i mogli stworzyć wirusa, który zakłóci jej pracę. Chodziło o wyłączenie wirówek, których używa się do wzbogacania uranu.
Stuxnet: USA i Izrael stworzyły wirusa i straciły nad nim kontrolę

Barack Obama / Wikipedia

Barack Obama / Wikipedia

Robak powstał przy współpracy NSA (Agencji Bezpieczeństwa Narodowego) oraz izraelskiej jednostki 8200 – to agencja wywiadu wojskowego odpowiedzialna za rozpoznanie łączności i łamanie szyfrów. Problem w tym że Stuxnet w pewnym momencie zaczął rozprzestrzeniać się poza elektrownię Natanz i zaraził ok. 100 000 komputerów na świecie – najwięcej w Iranie. Jak twierdzi Symantec wirus poszukuje dwóch typów sterowników PLC firmy Siemens i zmienia parametry ich pracy tak, aby je uszkodzić.

Cała operacja odbywała się pod kryptonimem “Olympic Game” i została zapoczątkowana jeszcze przez administrację Busha. Barack Obama postanowił ją nasilić, nawet po wypłynięciu robaka do Internetu. Plan w końcu się udał i kolejne wersje wirusa zatrzymały tysiące wirówek w elektrowni Natanz. Administracja Obamy szacuje, że dzięki atakom udało się powstrzymać irański program nuklearny na ok. 1,5 roku, jednak jak podaje NYT wielu specjalistów jest bardziej sceptycznych i twierdzi, że Iran już dawno zdążył nadrobić stracony czas.