Komputer i tablet przyjazne osobom niewidomym

Obsługa komputerów jest możliwa dzięki programom odczytu ekranu: tak zwanymi screen readerami oraz linijką brajlowską.
Komputer i tablet przyjazne osobom niewidomym
Wbrew pozorom, można

Wbrew pozorom, można

Co to takiego jest Screen Reader?

Jest to program, który odczytuję całą zawartość ekranu komputera. Dzięki niemu i klawiaturze można bez problemu obsługiwać sprzęt. Kiedy jesteśmy, na przykład, na pulpicie, przez naciśnięcie klawiszy strzałek program mówiący czyta nam każdą ikonkę, której poświęcamy uwagę. Tak samo nie ma żadnego problemu w poruszaniu się w Internecie. Screen leader czyta nam linijkę po linijce w przeglądarce, dzięki temu możemy przeczytać całą zawartość strony. Jedyną barierą są obrazki umieszczane na stronach. Niestety screen readery nie są w stanie opisać danej grafiki w przeglądarce.

Co to jest linijka brajlowska?

Linijka brajlowska różni się od Screen Readera tym, że nie mówi, ale pokazuję to, co jest w tej chwili podświetlone. Jest to urządzenie wielkością przypominające mniejsze klawiatury gdzie wyświetla się tekst w brajlu. Brajl jest to pismo, którym posługują się osoby niewidome. Składa się z sześciu punktów gdzie każda kombinacja paru punktów oznacza daną literę bądź znak. Dzięki niemu możemy poruszać się także w Internecie i czytać palcami to, co jest podświetlone.

Powyższe rozwiązania umożliwiają osobom niewidomym prace na komputerze. Już wiele osób z dysfunkcją wzroku pracuje na komputerze, na przykład, jako programista.

Linijka brajlowska

Linijka brajlowska

Co ze smartfonami i tabletami?

Urządzenia dotykowe są teraz bardzo popularne i często z nich korzystamy. Jednak czy są one przystosowane dla osób niewidomych?

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian, jeśli chodzi o dostępność. Pierwszą firmą, jaka udostępniła urządzenia dotykowe dla osób z dysfunkcją wzroku była firma Apple. W ich urządzeniach po włączeniu od razu można było w ustawieniach włączyć program Voice Over który czytał i pomagał korzystać z ekranu dotykowego,. Dodatkowo Apple wprowadził kilka gestów, które pomagały w nawigacji po urządzeniach. Ostatnia aktualizacja systemu iOS przyniosła jeszcze jedną zmianę bardzo istotną dla osób niewidomych. Teraz od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka i po jego włączeniu można nacisnąć przycisk Home trzykrotnie, co spowoduję włączenie programu odczytu ekranu. W ten sposób każda osoba niewidoma może przeglądać Internet, sprawdzać pocztę, pobierać oraz korzystać z aplikacji. Niestety dużo aplikacji nie jest dostępna dla Voice Overa jednak stopniowo programiści starają się tworząc aplikacje myśleć o przejrzystej nawigacji.

W ostatnim roku do dostępnych urządzeń dołączyły tablety oraz telefony z systemem Android. Dzięki pobraniu dwóch aplikacji i po ich zainstalowaniu urządzenie z Androidem również jest gotowe do pracy z osobą niewidomą.

Dzięki temu osoby z dysfunkcją wzroku mają duży wybór, co do urządzeń dotykowych.