E3 2013: Xbox One – wiemy wszystko!

E3 2013: Xbox One – wiemy wszystko!
Nowa generacja konsol nadchodzi wielkimi krokami, ale Microsoft nie zamierza rezygnować z promocji Xboxa 360. O ile nie zdziwiły nikogo zapowiedzi gier na “staruszka” tak zapowiedź nowej wersji Xboxa 360 szczerze nas zaskoczyła. Niewiele jeszcze na jej temat wiadomo – zaprezentowano zaledwie jej wygląd. Przypuszczalnie będzie to wersja cieńsza i cichsza od pierwowzoru. Do sprzedaży ma trafić… już dzisiaj więc lada moment powinniśmy dowiedzieć się więcej szczegółów. Xbox One natomiast zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami pojawi się w sprzedaży w listopadzie tego roku i będzie kosztował 499$.

To co ucieszy wszystkich graczy to fakt, że Microsoft głęboko wziął sobie do serca poczynania Sony z usługą PS+ i zaproponował własną alternatywę. W cenie abonamentu Gold (jedna opłata za Xboxa 360 i Xboxa One) co miesiąc będziemy otrzymywać 2-3 gry do ściągnięcia. Na pierwszy ogień pójdą Assassin’s Creed 2 i Halo 3. Zniesione zostaną także punkty Microsoftu i zostaną zastąpione tradycyjną walutą.

Na początku konferencji wspomniano o kilku grach, które ukażą się jeszcze na Xboxa 360. Będą to:

Splinter Cell: Blacklist, Final Fantasy XIII – Lightning Returns, Batman: Arkham Origins i GTA V

. Potwierdzono także datę premiery dla

Dark Souls 2

– gra na Xboxa 360 ukaże się w marcu przyszłego roku. Nieco wcześniej powinien się ukazać Max: The Cured of the Brotherhood, o którym pisaliśmy Wam kilka miesięcy temu. Najbardziej entuzjastycznie jednak publiczność zareagowała na wieść o xboxowej wersji World of Tanks! Miłośnicy czołgów będą mogli na konsoli zmierzyć się w starciach 15 x 15 graczy. Dostęp do gry będzie darmowy dla posiadaczy kont Xbox Gold.

A w co zagramy na Xbox One? Szczegóły na temat wszystkich gier znajdziecie w poszczególnych newsach, natomiast tutaj skupimy się na szybkim podsumowaniu. Jeśli chodzi o tytuły ekskluzywne, które nie będą dostępne na żadnej innej platformie to jest parę ciekawych produkcji (i nie, nie są to gry dla dzieci na Kinecta!)

Bardzo dobrze zapowiada się

Ryse: Son of Rome

– gra tpp, która przeniesie nas w czasy starożytnego Rzymu. Wcześniej przedstawiano ją jako “grę na szynach” na Kinecta, tymczasem gameplay pokazał, że grę w całości kontroluje się padem. Może wykonywane finiszery nie były zbyt skomplikowane, ale moją uwagę przykuła głównie grafika (najnowsza wersja CryEngine) i filmowe kadry. Gra będzie tytułem startowym Xboxa One .

Fani bijatyk ucieszą się z pewnością z nowego…

Killer Instinct

. Kolejnym tytułem ekskluzywnym będzie

Sunset Overdrive

– shooter z otwartym światem w ładnej, kolorowej oprawie graficznej z akcentem humorystycznym (hmm to chyba pierwsza gra w historii, w której będziemy mogli strzelać z płyt winylowych:D)

Zapowiedź Forzy 5 przykuła uwagę głównie prawdziwym samochodem (ba! i to nie byle jakim bo pięknym, pomarańczowym McLarenem P1), który pojawił się na scenie. To, że gra ma wyglądać obłędnie wiedzieliśmy wcześniej. Teraz twórcy ogłosili, że z nową Forzą znknie AI przeciwników… Wszystko dzięki systemowi Drivavatar, o którym więcej dowiecie się pod TYM linkiem.

Najbardziej pozytywne wrażenie zrobiło na mnie Quantum Break. Gra od Remedy, w której możemy efektownie zatrzymywać czas zapowiada się na jeden z większych hitów Xboxa One.

Tym, którzy lubią kreować własne światy w grach i tworzyć potyczki z pewnością do gustu przypadnie Project Spark. Polatać na smokach będzie też można w…

Crimson Dragon

, czyli duchowemu spadkobiercy Panzer Dragon. A pamiętacie Deadly Premonition? Jego twórcy tworzą właśnie D4. Trailer gry nie zdradził praktycznie nic prócz tego, że możemy oczekiwać cell-shadingowej grafiki.

Nie mogło zabraknąć także gry o zombie. Jeszcze w tym roku na Xboxa One ukaże się Dead Rising 3. Podczas konferencji ukazano gameplay, w którym główny bohater przemierza miasto wypełnione po brzegi zombiakami. Co ciekawe w trakcie gry będzie można przywołać (przy pomocy własnego smartfona!) atak artyleryjski.

Z marek starych i sprawdzonych pojawi się także…

nowe Halo

, które będzie działało w 60 FPS. Jeśli chodzi o strzelanki nowy tytułem ekskluzywnym będzie także TitanFall od Respawn Entertainment (prawie jak CoD tylko z wielkimi mechami).

Podczas konferencji padły też słowa o zawiązaniu współpracy z ponad 200 studiami niezależnymi, które mają dostarczyć konsoli ponad 400 gier. Na Xbox One zagramy znów w Minecrafta (better quality? ;P) Niestety mimo zapowiedzi tak dużej ilości gier niezależnych zaprezentowano tylko jeden tytuł – Below, który delikatnie mówiąc nie powalił na kolana. Minimalistyczna grafika, rzut izometryczny, jakieś podziemia…Nie bardzo wiadomo do czego to przykleić.

Jeśli chodzi natomiast o gry multiplatformowe zostały zaprezentowane:

Metal Gear Solid: The Phantom Pain

(Fox Engine zapiera dech!),

Battlefield 4

(będzie chodził w 60 FPS) oraz nasz polski Wiedźmin 3. Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć jego gameplay i chociaż pokaz trwał zdecydowanie zbyt krótko i składał się z luźno poucinanych fragmentów to zrobił pozytywne wrażenie. Miejmy nadzieję, że na konferencji Sony CDP Red pokaże nieco więcej materiału.

Jeśli lubicie nagrywać gameplaye ucieszy Was wiadomość o nawiązaniu współpracy z

Twitch’em.

Podczas konferencji zaprezentowano także możliwości

smartglass

– na tabletach i smartfonach będziemy mogli na bieżąco śledzić postępy w grze (timeline, statystyki, osiągnięcia), a nawet wykorzystywać je bardziej bezpośrednio (np. kształtując teren w Project Spark).