Cortana: odpowiedź Microsoftu na Siri i Google Now

Chociaż telefony z systemem Windows Phone umożliwiają głosową kontrolę to jednak nie w takim stopniu jak konkurencyjne oprogramowanie. Od pewnego czasu Microsoft testuje jednak swój własny system posiadający kodową nazwę “Cortana”, która nawiązuje do imienia sztucznej inteligencji pochodzącej z gry Halo (autorstwa Microsoftu).
Cortana: odpowiedź Microsoftu na Siri i Google Now
Cortana z gry Halo

Cortana z gry Halo

Cortana ma być czymś więcej niż tylko wirtualnym asystentem reagującym na nasze głosowe polecenia. Oprogramowanie będzie korzystało ze specjalnych algorytmów SI połączonych Bingiem i innymi wewnętrznymi usługami Microsoftu. Aplikacja będzie działała cały czas w tle i będzie “uczyła się” naszych przyzwyczajeń. Dzięki zrzutom z wcześniejszej wersji oprogramowania do jakich doszedł serwis The Verge widzimy, że Cortana będzie np. mogła automatycznie ustawiać nam alerty pogodowe dla alarmów w przypadku zmian pogody, które lepiej pozwolą nam się przygotować na trudne warunki na drodze.

Cortana według źródeł serwisu ZDNet ma pojawić się nie tylko w aktualizacji Windows Phone 8.1. Oprogramowanie w przyszłości stanie się także częścią Xbox One i desktopowego Windowsa. Tych informacji jednak oficjalnie jeszcze Microsoft nie potwierdził.