Cortana: odpowiedź Microsoftu na Siri i Google Now

Intuicyjne sterowanie telefonem przy pomocy głosu, czy wyszukiwanie informacji przy pomocy wirtualnego asystenta stało się popularne od czasu, gdy Apple wprowadził Siri do swoich iPhone'ów. Android ma już także swoje Google Now. Nadszedł czas, by Microsoft nie zostawał w tyle za swoimi największymi konkurentami.
Cortana z gry Halo

Cortana z gry Halo

Chociaż telefony z systemem Windows Phone umożliwiają głosową kontrolę to jednak nie w takim stopniu jak konkurencyjne oprogramowanie. Od pewnego czasu Microsoft testuje jednak swój własny system posiadający kodową nazwę „Cortana”, która nawiązuje do imienia sztucznej inteligencji pochodzącej z gry Halo (autorstwa Microsoftu).

Cortana ma być czymś więcej niż tylko wirtualnym asystentem reagującym na nasze głosowe polecenia. Oprogramowanie będzie korzystało ze specjalnych algorytmów SI połączonych Bingiem i innymi wewnętrznymi usługami Microsoftu. Aplikacja będzie działała cały czas w tle i będzie „uczyła się” naszych przyzwyczajeń. Dzięki zrzutom z wcześniejszej wersji oprogramowania do jakich doszedł serwis The Verge widzimy, że Cortana będzie np. mogła automatycznie ustawiać nam alerty pogodowe dla alarmów w przypadku zmian pogody, które lepiej pozwolą nam się przygotować na trudne warunki na drodze.

Cortana według źródeł serwisu ZDNet ma pojawić się nie tylko w aktualizacji Windows Phone 8.1. Oprogramowanie w przyszłości stanie się także częścią Xbox One i desktopowego Windowsa. Tych informacji jednak oficjalnie jeszcze Microsoft nie potwierdził.

0
Źródło: IGN
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.