Japoński pociąg znów pobił rekord prędkości

Ponieważ kolej magnetyczna nie ma kontaktu z powierzchnią torów nie występuje tu zjawisko tarcia kół, które to w tradycyjnych pociągach ogranicza prędkość jazdy. Dzięki temu pojazdy takie jak japoński Maglev mogą rozwijać tak duże prędkości. Jak wielkie?
Japoński pociąg znów pobił rekord prędkości
Maglev fot. Wikipedia

Maglev fot. Wikipedia

Najnowszy rekord osiągnięty przez Magleva wynosi 590 km/h. Wynik udało się pobić na nowo wybudowanej trasie w prefekturze Yamanashi. Kolejne testy zostaną jednak przeprowadzone już jutro – przedstawiciele Central Japan Railway spodziewają się, że Maglev pojedzie nawet z prędkością ponad 600 km/h.

Niestety takie prędkości jeszcze długo pozostaną poza zasięgiem pasażerów. Na znajdującej się w trakcie budowy trasy z Tokio do Nagoi, która zostanie oddana do użytku dopiero w 2027 roku superszybki pociąg nie przekroczy prędkości 505 km/h. Mimo to podróż między tymi dwoma miastami potrwa o połowę krócej (około 40 minut).

Japończycy chcą sprzedać swoją technologię Amerykanom. Superszybka linia miałaby połączyć Waszyngton z Nowym Jorkiem. Podobna kolej miałaby także rozwijać się w Kalifornii.

Aktualizacja:

Zgodnie z przewidywaniami 21 kwietnia Maglev rozpędził się do prędkości 603 km/h osiągając nowy rekord świata.