Seeing AI: Narrator otoczenia dla niewidomych

Seeing AI pomoże osobom niewidomym w bardzo wielu sytuacjach. Począwszy od rozpoznawania produktów za pomocą wbudowanego skanera kodów kreskowych, poprzez odczytywanie dokumentów, aż po rozpoznawanie ludzi, ich emocji i wieku. Aplikacja wykorzystuje sieci neuronowe i komputerowe techniki przetwarzania obrazu, a zatem te same narzędzia, które używane są przez autonomiczne samochody i drony do rozpoznawania otoczenia. Co więcej, podstawowe funkcje aplikacji nie wymagają połączenia z internetem. Jedynie opcje eksperymentalne, takie jak opisywanie całych scen lub identyfikacja pisma odręcznego wymaga połączenia z chmurą.
seeing ai
seeing ai

Microsoft pomyślał także o tym, by aplikacja umiała rozpoznać intencje użytkownika i mogła pokierować go w przypadku, gdy obiekt lub treść dokumentu wychodzą poza kadr aparatu. Seeing AI można również zintegrować z innymi aplikacjami np. Twitterem i wykorzystać ją do identyfikowania np. zdjęć i wpisów.
Aplikację można pobrać bezpłatnie na iOS, jednak na razie przygotowana została wyłącznie w języku angielskim. Nie wiadomo, kiedy trafi na Androida i czy Microsoft ma w planach inne wersje językowe.

Wiele firm inwestuje środki w rozwój sztucznej inteligencji. Facebook w ubiegłym roku zaoferował narzędzie do rozpoznawania obiektów na zdjęciach, Google od lat pracuje nad autonomicznymi samochodami, które potrafią zauważyć przeszkody na drodze oraz nad oprogramowaniem, które potrafi czytać z ruchu ust. Harry Shum, wiceprezes grupy Microsoftu zajmującej się sztuczną inteligencją zapowiedział, że Seeing AI to dopiero początek tego typu rozwiązań. | CHIP