The International: 10 milionów dolarów dla zwycięzcy turnieju

“Dota 2” to jedna z najstarszych gier typu Multiplayer Online Battle Arena (MOBA). W grze rywalizują dwie drużyny, których zadaniem jest zniszczenie budynku przeciwnika. Zespoły składają się z pięciu osób. Każdy z zawodników wybiera jedną postać, która ma pomóc drużynie w osiągnięciu celu. W grze liczą się przede wszystkim współpraca oraz zręczność zawodników. Wydawca gry, firma Valve przeznacza 25 proc. dochodu ze sprzedaży specjalnie przygotowanych wirtualnych przedmiotów na pulę nagród w kolejnych edycjach turnieju The International. W tym roku zawodnicy powalczą w sumie o rekordowe 23,9 miliona dolarów. Zwycięzcy sobotniego finału otrzymają do podziału 10 milionów dolarów.
The International w tym roku z ogromną pulą nagród.
The International w tym roku z ogromną pulą nagród.

Turniej jest organizowany od 2011 roku i przyciąga rzesze fanów. Głównie ze względu na „staż” gry na e-sportowej arenie. „Dota” była bowiem pierwszą większą grą tego typu. Jej historia sięga „WarCrafta III”, a nawet pierwszej części „StarCrafta”. “Dota” pojawiła się w nich jako modyfikacja stworzona przez użytkowników. Z czasem gra się usamodzielniła i wyrosła na e-sportowy tytuł, który pod wieloma względami przyćmił konkurencję. A społeczność e-sportowa docenia niezwykle staranną pracę twórców gry.

Turniej The International można śledzić bezpośrednio w kliencie gry samemu kontrolując kamerę. Rozgrywki można także oglądać na Youtubie, w serwisie Twitch oraz za pośrednictwem platformy Steam. Nowością jest możliwość oglądania rozgrywek w trybie VR.

The International to największy turniej e-sportowy na świecie.
Pula tegorocznego The International wynosi prawie 24 miliony dolarów (fot. Valve)

W tegorocznych rozgrywkach na pewno wyłoniony zostanie nowy mistrz. Zeszłoroczny zwycięzca The International, chiński zespół Wings Gaming rozpadł się w kwietniu tego roku. Komentator Polish Dota 2 League, Michał „Hate” Kędra tak określa szanse poszczególnych zespołów:

– Tegorocznych zwycięzców The International jest niezwykle trudno wytypować. Potencjalni zwycięzcy to np. Team Liquid, Evil Geniuses, OG oraz Virtus Pro – spekuluje komentator – Sporo szans na wygraną mają też azjatyckie zespoły. Na czele z rewelacyjnym zespołem LGD.Forever Young, który podczas kwalifikacji stracił jedynie dwie mapy. Jednak namieszać mogą też LGD Gaming, Invictus Gaming oraz Newbee.

The International zdobył serca widzów.
Turniej The International co roku cieszy się ogromną popularnością (fot. Valve)

Pomimo ogromnej popularności na arenie międzynarodowej, w Polsce “Dota 2” nie cieszy się aż takim zainteresowaniem:

– Na polskim podwórku największymi konkurentami „Doty” są „League of Legends” oraz „Counter Strike: Global Offensive”. Nie ma też inwestycji na najwyższych szczeblach, które wspierałyby rodzime zespoły – ubolewa cytowany już wcześniej Michał Kędra. – Z profesjonalnych zespołów mamy tylko Team Singularity, który miał spore szanse dostać się na TI, niestety trochę zabrakło im szczęścia. Firmy wolą natomiast inwestować w inne dyscypliny e-sportowe. Brak więc zespołów, z którymi gracze w “Dota 2” mogliby się integrować i śledzić ich poczynania. W efekcie przekłada się to na mniejszą popularność tytułu.

Mimo braku polskich zespołów gorąco zachęcamy do śledzenia rozgrywek turnieju The International, a także do spróbowania swoich sił w polskich rozgrywkach ligowych. Być może w przyszłości doczekamy się naszych reprezentantów walczących o najwyższe miejsca oraz o ogromne pieniądze. | CHIP