Badanie: czy gry FPS niszczą mózg?

Jeśli grasz w gry takie jak m.in. “CS:GO”, “Battlefield” czy “Overwatch” przez więcej niż sześć godzin w tygodniu, to masz większe szanse na depresję lub chorobę Alzheimera. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez dr Gregory’ego Westa z Uniwersytetu w Montrealu i Vernonique Bohbot z Uniwersytetu McGill. Czteroletnia analiza obejmowała grupę osób w wieku od 18 do 30, które wcześniej w ogóle nie grały w tego typu gry. Po łącznie 90 godzinach gry u 85 proc. badanych stwierdzono znaczący spadek ilości szarej istoty w hipokampie, czyli części mózgu odpowiedzialnej za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz za orientację przestrzenną.
gry fps
gry fps

gry fps
W “Overwatch” gra ponad 30 milionów osób

Nie brzmi to dobrze, zważywszy na fakt, że gry FPS są bardzo popularnym gatunkiem. Na szczęście to samo badanie przeprowadzone na innej grupie kontrolnej wykazało, że osobom grającym w trójwymiarowe platformówki zwiększyła się ilość istoty szarej w hipokampie i korze śródwęchowej. Można zatem założyć, że jeśli zachowamy równowagę między grami FPS a platformówkami 3D, nie będzie nam groził żaden ubytek na zdrowiu. Innymi słowy: wszystko z umiarem.

Nie zapominajmy też o innych badaniach, które wykazały wcześniej, że gry wideo mają dobry wpływ na wyniki w nauce oraz, że wbrew stereotypowi, do których często odnoszą się brukowce brutalne produkcje nie czynią z graczy psychopatów. | CHIP