Elon Musk: miliony na link pomiędzy mózgiem a komputerem

Neuralink ma 27 milionów dolarów na swoje badania. Firma chce zgromadzić 100 milionów. Wiadomo, że startup zatrudnia już specjalistów, którzy mają opracować metodę komunikacji pomiędzy mózgiem a komputerem.
Elon Musk: miliony na link pomiędzy mózgiem a komputerem

Elektroniczne implanty, łączące komórki nerwowe człowieka z urządzeniami, radykalnie zmieniłyby sposób, w jaki korzystamy z oprogramowania i sprzętu. Zupełnie niepotrzebne stałyby się peryferia, takie jak klawiatura, czy myszka, a nawet monitor. Zmieniłby się też sposób porozumiewania między ludźmi. Może przyszłość komunikacji to wspierana komputerowo telepatia? Badania firmy Neuralink, poza pomysłami rodem z fantastyki naukowej, mogą także pomóc osobom cierpiącym na epilepsję oraz chorobę Parkinsona.

Gdyby naukowcom i inżynierom udało się stworzyć połączenie pomiędzy komórkami mózgu a krzemowymi chipami, w pełni moglibyśmy wykorzystać technologię, która nas otacza. Algorytmy i procesory działają dostatecznie szybko, aby wykonywać skomplikowane operacje w mgnieniu oka. Naukowcy i programiści już dziś mają problem ze zrozumieniem w jaki sposób funkcjonuje projektowana przez nich sztuczna inteligencja, która uczy się i zdobywa doświadczenie. W wizji Elona Muska i startupu Neuralink – SI będzie nakładką rozszerzającą możliwości mózgu.

Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje od kilka lat też amerykańska agencja obrony DARPA. Wojskowi naukowcy chcą stworzyć implanty, które będą komunikowały się z milionem ludzkich neuronów. W ciągu 4 lat rząd USA planuje zainwestować w badania 65 milionów dolarów. Program NESD, czyli The Neural Engineering System Design, ma działać jak tłumacz pomiędzy “językiem” chemicznych połączeń w mózgu a zero-jedynkową architekturą komputerów. Powierzchnia implantu powinna wynosić maksymalnie jeden centymetr sześcienny. Pisaliśmy także niedawno o naukowcach z Uniwersytetu w Massachusetts, którzy z kolei stworzyli miniaturowe anteny. Niewykluczone, że będzie można je wszczepiać do czaszki i tak sterować urządzeniami.

Koncepcja połączeń mózg-komputer nie jest nowa i należy do głównych wątków literatury i filmów science fiction. Androidy znajdziemy chociażby w “Blade Runnerze”, filmowej adaptacji książki Philipa K. Dicka. Mózg tytułowego “RoboCopa”, policjanta Alexa Murphy’ego, po wypadku zostaje podłączony do komputera, zyskując nowe zdolności. Kiedy już uda nam się osiągnąć ten cel, znany z fabularnych wizji, kolejnym etapem zapewne będzie realizacja innej cyberpunkowej koncepcji: wgranie ludzkiej świadomości do komputera. | CHIP