Wadliwa aktualizacja Windows 10 Mobile

Microsoft średnio co tydzień aktualizuje swój system operacyjny. Ostatnia kompilacja nie wprowadzała żadnych spektakularnych udogodnień, ot typowe poprawki związane ze stabilnością działania i bezpieczeństwem. Niestety wygląda na to, że aktualizacja zaszkodziła niektórym aplikacjom, obsługującym moduł GPS. Użytkownicy programów Runtastic, Run The Map czy GPS Calculator Pro informują, że aplikacje zawieszają się lub zamykają tuż po starcie. Usterka występuje jednak tylko wtedy, kiedy moduł GPS jest włączony w trakcie uruchamiania aplikacji.
windows 10 mobile
windows 10 mobile

windows 10 mobile
Runtastic zrezygnował z aktualizowania swojej aplikacji pod kątem mobilnego Windowsa w styczniu

Doraźny sposób na rozwiązanie problemu – wyłączać GPS przed startem oprogramowania (przynajmniej do czasu, gdy Microsoft naprawi błąd z kolejną łatką). Istnieje jednak obawa, że może to nigdy nie nastąpić. Zauważono bowiem, że wymienione wyżej aplikacje mają jedną cechę wspólną: były pierwotnie tworzone pod system Windows Phone 8.1. i nie otrzymały aktualizacji po wejściu Windows 10 Mobile. Mało tego, niektórzy programiści, np. twórcy Runtastic, zapowiedzieli znacznie wcześniej, że nie będą dalej rozwijali wersji swojej aplikacji dla mobilnego Windowsa. Problem może zatem leżeć też po stronie deweloperów, którzy nie dostosowali swojego oprogramowania do nowej postaci systemu Microsoftu. Twórcy Windowsa na razie nie odnieśli się do sytuacji.

Początki Windowsa dla telefonów – Windows Mobile z 2003 roku (fot. Oxygen Phones)

Według danych ze strony NetMarketShare.com z ostatnich trzech miesięcy, udziały rynkowe wszystkich wersji mobilnego Windowsa wynoszą zaledwie 1,1%, nic więc dziwnego, że deweloperzy rezygnują ze wspierania systemu. Wcześniej Microsoft zakończył rozwijanie Windows Phone 8.1. Być może koncern powoli wycofuje się z własnej mobilnej platformy (bądź świadomie ją ogranicza) na rzecz proponowania swoich aplikacji w ekosystemach Google’a i Apple’a. Windows dla telefonów powstawał między 1996 a 2003 rokiem. | CHIP

Powiązane treści:

Najlepsza nawigacja samochodowa