Chcesz mieć mechanicznego psa?

Jeszcze w ubiegłym roku Boston Dynamics należało do Alphabetu Google’a. W czerwcu spółkę przejął SoftBank, znany m.in. z produkcji robota Pepper. Do teraz nie wiedzieliśmy, nad czym aktualnie pracują inżynierowie Boston Dynamics – okazuje się, że w dalszym ciągu rozwijają swojego robotycznego psa SpotMini, który pierwotnie został pokazany w 2016 roku. Od tamtej pory maszyna przeszła spore przeobrażenie.
Chcesz mieć mechanicznego psa?

Po pierwsze SpotMini zyskał bardziej elegancki wygląd – wszystkie ruchome elementy i podzespoły zostały ładnie schowane pod obudową. Twórcy wymontowali mu też silnik spalinowy. Robot jest zasilany energią z akumulatorów i nie będzie już szkodził środowisku. Z jego pleców zniknęło ramię, które wcześniej upodabniało go do żyrafy. Niewykluczone jednak, że będzie się ono po prostu wysuwało na żądanie.

Poprzedni model ważył 30 kg i potrafił wspinać się po schodach, chwytać oraz przenosić obiekty o wadze do 14 kg. Pełna prezentacja nowej wersji ma nastąpić “wkrótce”. Twórcy wierzą, że SpotMini znajdzie zastosowanie “w biurach, domach i na dworze”, ale o konkretnych przykładach wykorzystania robota na razie nie mówią.

Boston Dynamics ma na swoim koncie kilka podobnych osiągnięć. We wrześniu 2012 roku firma stworzyła mechanicznego geparda, którego uznano za pierwszego robota zdolnego biec szybciej niż jakikolwiek człowiek – dokładnie 47 km/godz. Inżynierowie pracują nie tylko nad czworonożnymi mechanizmami. W ubiegłym roku na przykład skonstruowali dwunożną maszynę, która potrafi balansować ciałem. | CHIP