Gracze komputerowi szybciej kojarzą fakty

Jako jeden z sześciu dziennikarzy zostałem przebadany przez Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Badanie miało na celu wykazać w jakim stopniu granie w gry komputerowe wpływa na szybkość i precyzję. Podczas niego został wykorzystany monitor Samsung C32HG70, na którym każdy z nas zagrał kilka meczy w “Counter Strike’a” i “Battlefield 1 Rewolucja”. Okazało się, że czas reakcji po krótkiej sesji z popularnym FPS-em znacząco się poprawił.
Gracze komputerowi szybciej kojarzą fakty

Eksperyment składał się z trzech części. Najpierw, uczestnikom badania założono czujniki EEG. Elektrody przylegają ściśle do skóry głowy, dzięki czemu rejestrują fale mózgowe. Ich zmiana pozwala zmierzyć czas reakcji na bodźce, takie jak chociażby wyświetlenie obrazu. Następnie pokazano zdjęcia przedstawiające różne pojazdy i obiekty, pojawiające się na ekranie w kilkusekundowych odstępach czasu. Naszym celem było zaklasyfikowanie obiektu jako pojazdu bojowego lub cywilnego. Podobne badania przeprowadzane są również na wojskowych.

Podczas badania przez pół godziny graliśmy na monitorze gamingowym (fot. Samsung)

Liczył się oczywiście nie tylko czas reakcji, ale także precyzja. Nie chcielibyśmy w końcu przez przypadek zastrzelić przyjaciela, nawet jeśli mówimy o tylko wirtualnym strzelaniu. Każdy, kto został “postrzelony” przez kolegę z drużyny w trakcie meczu wie jakie to nieprzyjemne uczucie.

Po treningu na komputerze średni czas reakcji poprawił się wyraźnie o 100 milisekund (graf. Samsung)

Podczas drugiej części badania zostaliśmy posadzeni przed monitorem gamingowym Samsung C32HG70, na którym przez pół godziny graliśmy w “Battlefield 1 Rewolucja” oraz w “Counter Strike’a”. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach, przyrząd do badania fal mózgowych był przytwierdzony bardzo dokładnie. Muszę przyznać, że pod koniec sesji ucisk encefalografu na czaszkę był odczuwalny i zaczynałem odczuwać bóle głowy. Oczywiście jak na gracza z krwi i kości przystało – nie złożyłem broni i dokończyłem mecz.

Encefalograf na głowie nie ułatwiał zdobywania wysokiej rangi – nie próbujcie tego w domu (fot. Samsung)

Na koniec powtórzyliśmy badanie z klasyfikacją obrazów. O dziwo, pomimo zmęczenia, średni czas reakcji poprawił się o 100 milisekund. Okazuje się zatem, że trening na dobrej klasy monitorze może wpłynąć na szybsze kojarzenie faktów.

— Istotnym elementem poprawiającym zdolność rozpoznawania bodźców jest trening. Osoby dużo grające w gry komputerowe mają szybszą zdolność reagowania w porównaniu z osobami nie grającymi — mówi prof. Rafał Rola, neurolog z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Potwierdzają to także badania prowadzone przez inne zespoły naukowców. Okazuje się, że trening z użyciem gier komputerowych może pomóc osobom starszym w zachowaniu sprawności umysłowej. Wiadomo już z całą pewnością, że zmiany w mózgu związane z wiekiem mogą być w pewnym zakresie ograniczone przy zastosowaniu odpowiednio dobranego treningu z użyciem gier komputerowych. | CHIP