CES 2018: podsumowanie drugiego dnia targów

Jedną z najciekawszych rzeczy, które można było zobaczyć dziś na targach był 50-kubitowy komputer kwantowy IBM. Jak pisał w swoim artykule Wintermute taki rodzaj sprzętu został po raz pierwszy pokazany w warunkach nielaboratoryjnych, zatem dla odwiedzających była to nie lada gratka. Fanów zmotoryzowanych jednośladów powinny rozbudzić dwie koncepcje. Jedna to Skully Fenix AR, pierwszy hełm motocyklowy z wbudowanym ekranem HUD, który pozwala na prowadzenie rozmów oraz wyświetlanie obrazu z kamery eliminującej “martwą strefę”. Nieco bardziej odległą wizją z kolei jest koncepcyjny, elektryczny motocykl Yamahy, który wyposażono w szereg czujników zwiększających bezpieczeństwo jazdy.
ces 2018
ces 2018

Dużo dobroci pojawi się też wkrótce na rynku gamingowym. SteelSeries zaprezentował dziś mysz Rival 600 wyposażoną w aż dwa sensory TruMove3+. Po co w akcesorium dodatkowy czujnik? Jeden z nich odpowiadać ma za odczytywanie ruchów w momencie podniesienia myszki w powietrze. Dzięki temu nawet w momencie przesunięcia myszy nad podkładką gracz nie straci cennych ułamków sekundy.

Zapaleńcy wirtualnej rzeczywistości mogli przetestować w Las Vegas tańszą alternatywę dla wielokierunkowej bieżni. 3DRudder to rodzaj podstawki pod stopy, która wychyla się i obraca przekładając ruch użytkownika, na kontrolę postaci w grze.

Drugi producent akcesoriów gamingowych, Corsair, stawia w tym roku na bezprzewodowość. Do sklepów w styczniu trafi szereg klawiatur i myszek wykorzystujących autorską technologię Unplug and Play. Wśród nich najbardziej przypadła mi do gustu mechaniczna klawiatura K63 wyróżniona nagrodą Innovation Award Honoree na targach CES, którą cechują nie tyko niewielkie wymiary, ale przede wszystkim możliwość podpięcia jej pod Lapboarda, który w połączeniu z myszką będzie stanowił świetną alternatywę do grania na kanapie w salonie.

Zadziwił mnie natomiast Razer, który stworzył hybrydę laptopa i smartfonu dla niszowego, bo posiadającego wyłącznie jeden model telefonu klienta, zainteresowanego głównie grami na Androida. Takie koncepcje w przeszłości okazywały się niewypałami, więc nie widzę raczej szansy na to, by tym razem mogło być inaczej.

ces 2018
Livermorium Slider Keyboard do Moto Mods (fot. Lenovo)

Skoro już przy smartfonach jesteśmy, nie sposób nie wspomnieć o chińskiej firmie Vivo, która jako pierwsza pokazała telefon z wbudowanym w ekran skanerem linii papilarnych. Całkiem możliwe, że będzie to jedna z najgorętszych technologii 2018 roku. Mniejszym zaskoczeniem okazała się oficjalna zapowiedź Samsunga o premierze S9 i S9+ na lutowych targach MWC 2018 – tego i tak wszyscy się spodziewali. Lenovo pochwaliło się z kolei dwoma modułami z serii Moto Mods – w styczniu na rynek trafi rozsuwana klawiatura, a w kwietniu przystawka z czujnikiem do mierzenia pięciu parametrów życiowych (tętna, częstości oddechów, saturacji krwi, temperatury ciała oraz skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi).

Miłośnicy estetyki i dekorowania mieszkań światłem z pewnością znają system Philips Hue. Na targach CES zapowiedziano współpracę producenta z Razerem, czego efektem mają być spójne efekty oświetleniowe inteligentnych żarówek z akcesoriami pokroju klawiatur, myszek i podkładek. Dla osób, które nie grają, ale też chciałyby ozdobić salon kolorowymi światłami Creative przygotował szereg inteligentnych głośników z diodami LED, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też współpracują z Alexą.

Na koniec zostawiam Was z miłą dla oka ciekawostką. Hypervsn to świetnie prezentujący się system hologramów, który opiera się na konstrukcji przypominającej wiatraczki. Złożona z nich ściana jest w stanie emitować sporej wielkości, trójwymiarowy obraz, który wydaje się unosić w powietrzu. | CHIP