BlackBerry: ciekawy patent na aparat w smartfonie

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej przyznała kanadyjskiemu producentowi patent, w sprawie którego wniosek został złożony w grudniu 2016 roku. Rozwiązanie dotyczy sposobu wykonywania zdjęć cyfrowych przez zastosowanie soczewki umieszczonej w dolnej części tylnej obudowy. Patent ten dotyczy smartfonów z rozsuwaną klapką w rodzaju BlackBerry Priv.
blackberry
blackberry

W skrócie wygląda to tak: gdy mamy rozsuniętą klawiaturę korzystamy normalnie z głównego aparatu, ale gdy zasuniemy klapkę, wówczas na aparat nakłada się dodatkowy filtr, bądź soczewka, która zmienia optykę. Patent nie precyzuje dokładnie możliwości tego podzespołu, ale można przypuszczać, że chodzi tu o takie funkcje jak szeroki kąt, zoom optyczny, efekt rybiego oka lub tryb makro. Mało tego, jeśli tylny panel byłby wymienny, nie stałoby nic na przeszkodzie, by zaoferować użytkownikowi różne opcje do wyboru w komplecie lub jako dodatkowe akcesoria.

blackberry
Rysunek techniczny proponowanego rozwiązania (fot. Letsgodigital.com)

Pomysł opiera się na rozwiązaniach od lat stosowanych w tradycyjnej fotografii więc istnieje duża szansa na to, że w przypadku smartfonów także zda egzamin. Byłaby to unikalna zaleta sprzętów marki BlackBerry.

Firma zapowiedziała, że w tym roku pojawią się jej dwa nowe modele – obydwa oczywiście wyposażone w fizyczne klawiatury QWERTY. Niestety, na ich temat nie ma żadnych konkretnych informacji. Według danych, które wyciekły z benchmarka Geekbench, jedno z tajemniczych urządzeń oznaczonych jako Qualcomm BBF100-1 pasuje do nomenklatury stosowanej przez BlackBerry. Jeśli przyjmiemy, że jest to sprzęt Kanadyjczyków, to na jego pokładzie powinniśmy zobaczyć Snapdragona 66- oraz 6 GB RAM-u i ekran o rozdzielczości 1620 x 1080 pikseli. | CHIP