Nowe, energooszczędne wersje AMD APU z grafiką Radeon Vega

Zaledwie wczoraj swoją premierę miały Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G, które mieliśmy okazję już testować, a okazuje się, że za chwilę dołączą kolejne, pokrewne im APU. Kolejne modele z rodziny Raven Ridge będą po prostu wersjami wspomnianych wyżej procesorów z obniżonym TDP. AMD planuje rozszerzać swoje portfolio o kolejne układy Raven Ridge, a dzięki przeciekowi z ASRocka i Asusa wiemy jakich produktów powinniśmy spodziewać się najbliższej przyszłości.
Nowe, energooszczędne wersje AMD APU z grafiką Radeon Vega

Nowe APU zadebiutują pewnie w najbliższym czasie, chociaż wątpliwe, by była to głośna premiera (fot. Asus)

AMD doda do swojej oferty modele Ryzen 5 2400GE i Ryzen 3 2200GE. Procesory te pojawiły się na listach kompatybilności płyt głównych z gniazdem AM4, na stronach wspomnianych wyżej tajwańskich producentów płyt głównych. Dowiadujemy się z nich iż nowe CPU to właściwie modele testowane przez nas ostatnio, ale z zaniżonymi częstotliwościami pracy, co skutkuje także niskim TDP. Nie żeby to w normalnych Raven Ridge’ach było wysokie.

Nowe APU AMD testowaliśmy ostatnio. Są bardzo chłodne, chociaż ich potencjał OC jest dość ograniczony. Nowe, jeszcze chłodniejsze odmiany mogą być idealnymi CPU dla różnych miniPC.

Ryzen 5 2400GE, podobnie jak jego silniejsza odmiana posiada cztery rdzenie i obsługuje jednocześnie osiem wątków. Jest przy tym taktowany z zegarem 3,2 GHz. Nie znamy niestety częstotliwości w trybie Turbo, o ile oczywiście taki tryb w tych chipach będzie w ogóle aktywny. Ryzen 3 2200GE z kolei to czterordzeniowy układ o taktowaniu 3,2 GHz. Obydwa APU mają TDP na poziomie 35W. Być może pojawią się razem z inną, zapewne także energooszczędną jednostką czyli Athlonem GE200, o którym informowaliśmy niedawno. | CHIP