Kościół Anglii: zamiast tacy terminale płatnicze

Kościół Anglii dzięki współpracy z SumUp i iZettle umożliwia już swoim wiernym na składanie ofiary nie tylko w formie gotówki. Oprócz tacy w 16 tysiącach kościołów w Wielkiej Brytanii do końca bieżącego roki pojawią się terminale płatnicze, a tym samym możliwość dokonania datku z poziomu płatności mobilnych. Terminale obsługują zarówno tradycyjne karty płatnicze jak i płatności Google Pay i Apple Pay. W ten sposób zbierane będą ofiary nie tylko w trakcie mszy, ale też w zakrystii, gdzie wierni będą mogli zapłacić za ślub, chrzciny czy pogrzeb.
kościół płatności mobilne
kościół płatności mobilne

kościół płatności mobilne
Terminale SumUp Air pozwalają dokonać przelewu zadeklarowanej kwoty (fot. BBC.co.uk)

Decyzja o wdrożeniu takiej formy płatności zapadła po zakończeniu programu pilotażowego, który latem 2017 roku objął 40 kościołów w Anglii. Brytyjczycy docenili wygodę takiego rozwiązania – według badań Financial Times jedna trzecia osób korzystających z płatności mobilnych nosi ze sobą mniej gotówki. Szacuje się, że w samej tylko Wielkiej Brytanii ze względu na taki trend organizacje charytatywne otrzymują rocznie do 80 mln funtów mniej.

To, jak płacimy za rzeczy zmienia się bardzo szybko, zwłaszcza dla młodych wiernych, którzy nie noszą już przy sobie gotówki. Chcemy aby wszystkie pokolenia mogły w pełni wykorzystać swoje miejsce wiary. – komentuje John Preston, specjalista od zarządzania w Kościele Anglii.

Czy w Polsce prędko doczekamy się podobnych rozwiązań? Trudno powiedzieć. W kilku parafiach spotkać się można z terminalami płatniczymi na zakrystii, ale służą one tylko do wnoszenia opłat z tytułu posługi kapłańskiej, nie jako alternatywa dla datku dawanego na tacę.  | CHIP