SI od Facebooka potrafi zamienić styl dowolnej melodii

Naukowcom z Facebooka udało się stworzyć neuronową sieć, która bez informacji zwrotnych nauczyła się tworzyć podobne dźwięki dostosowane do konkretnego stylu. Ta sztuczna inteligencja nie przetwarza zatem zapisu nutowego, lecz wsłuchuje się w dźwięk i stara się wygenerować zbliżony. Dzięki temu możemy np. posłuchać jak brzmi symfonia Beethovena zagrana w stylu Mozarta czy Bacha. Co ciekawe oprogramowanie radzi sobie nawet z rozpoznawaniem gwizdanej melodii.
muzyka ai
muzyka ai

Rezultaty są mniej lub bardziej udane. Ciekawie wyglądają przykłady gdzie z prostej melodii np. na gitarze SI generuje całą symfonię. Taki rodzaj oprogramowania przyda się z pewnością muzykom, którzy nie zawsze mają dostęp do całej orkiestry czy danego instrumentu. W ten sposób zaś będą mogli szybko sprawdzić jaki styl będzie pasował najlepiej do stworzonej przez nich piosenki. Niestety nie wiadomo kiedy i czy w ogóle Facebook planuje udostępnić opracowaną przez siebie technologię. Na razie zatem musimy ją traktować wyłącznie jako ciekawostkę.

Nad rozwojem sztucznej inteligencji pracują wszystkie większe firmy technologiczne, takie jak Google czy nVidia, ale również niezależne grupy naukowców z całego świata np. amerykańskiego Instytutu Allena, którzy opracowali niedawno algorytm budujący trójwymiarowe modele komórek macierzystych na podstawie zdjęć mikroskopowych – ma on się przydać w poszukiwaniu nowych leków i wykrywaniu chorób nowotworowych. | CHIP