Facebook przekazywał dane użytkowników chińskim firmom, m.in. Huawei i Lenovo

Serwis społecznościowy współpracuje z 60 firmami z całego świata, przekazując im dane o swoich użytkownikach, jednak amerykańskie władze są szczególnie wyczulone na umowy z chińskimi firmami, które co chwila oskarżane są o szpiegostwo. Wśród wymienionych przez Facebook przedsiębiorstw, z którymi ograniczona zostanie współpraca znalazły się Lenovo, Huawei, OPPO i TCL.
Facebook przekazywał dane użytkowników chińskim firmom, m.in. Huawei i Lenovo

Facebook przekazywał dane swoich użytkowników producentom sprzętu mobilnego (fot. Geralt)

Według Facebooka, nie doszło do nadużyć, a dane były wykorzystywane na urządzeniach mobilnych w celu zwiększenia wygody ich użytkowników. Mimo to, firma zaczęła wycofywać się ze współpracy z zagranicznymi partnerami w zakresie wymiany danych o użytkownikach. Jeszcze w tym tygodniu amerykański portal zakończy współpracę z Huawei, a w najbliższym czasie odbierze także dostęp do danych użytkowników także trzem pozostałym chińskim przedsiębiorstwom.

Facebook znalazł się w tym roku pod lupą amerykańskiego Kongresu. Dane pond 87 milionów użytkowników portalu społecznościowego zostały wykorzystane m.in. w kampanii prezydenckiej w 2016 roku przez firmę Cambridge Analytica, która współpracowała ze sztabem Donalda Trumpa. Warto jednak podkreślić, że sprawa ma też drugie dno. Stany Zjednoczone od jakiegoś czasu prowadzą wojnę handlową z Chinami. Wcześniej amerykańskie władze nałożyły embargo na firmę ZTE za współpracę m.in. z Iranem. Huawei z kolei od dawna boryka się z utrudnieniami w dostępie do amerykańskiego rynku smartfonów. | CHIP