oczy

AI oceni twoją osobowość zaglądając ci w oczy

Fot. Pixabay
Algorytm uczenia maszynowego zaprojektowany przez naukowców z kilku uniwersytetów z całego świata nauczył się rozpoznawać cztery z pięciu czynników osobowości wyłącznie na podstawie ruchu gałek ocznych.

Często mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, ponieważ wyrażają, to co czujemy i myślimy. Najnowsze badania opracowane przez zespoły z Uniwersytetu w Południowej Australii, Uniwersytetu w Stuttgarcie, Uniwersytetu Flinders i Instytutu Informatyki Maxa Plancka w Niemczech udowadniają, że oczy mogą także zdradzać czynniki osobowości człowieka. Badacze śledzili ruchy gałek ocznych 42 uczestników podczas wykonywania codziennych zadań w obrębie kampusu uniwersyteckiego, a następnie ocenili ich osobowość za pomocą tradycyjnie wykorzystywanych do takiego celu kwestionariuszy. Okazało się, że istnieje ścisła zależność między tym w jaki sposób patrzymy na różne sprawy, a tym jacy jesteśmy.

Reklama

Sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać na podstawie ruchu gałek ocznych cztery z pięciu czynników znanego modelu osobowości autorstwa Paula Costy’ego i Roberta McCrae: neurotyczność, czyli skłonność do przeżywania negatywnych emocji, ekstrawersję, czyli zdolność do doświadczania pozytywnych emocji, ugodowość, czyli nastawienie do innych ludzi oraz sumienność oddającą wytrwałość w działaniach zorientowanych na cel.

oko
Maszyny będą lepiej rozumieć potrzeby danego użytkownika (fot. Pixabay.com)

Ludzie ciągle poszukują udoskonalonych, bardziej spersonalizowanych usług, ale współczesnym robotom i komputerom brakuje świadomości społecznej. Nie potrafią one rozpoznawać niewerbalnych sygnałów. Badania dają możliwość rozwoju maszyn, dzięki czemu będą one mogły stać się bardziej naturalne i lepiej interpretować ludzkie intencje. — komentuje doktor Tobias Loetscher zaangażowany w badanie.

Sztuczna inteligencja jest już teraz wykorzystywana w bardzo wielu aspektach naszego życia. W londyńskim szpitalu ułatwia proces logistyczny, a w Seattle pomaga wcześniej wykrywać raka i Alzheimera. Wiele rozwiązań związanych z SI trafi też do nowego Androida. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.