Rozpoczyna się IFA – międzynarodowe targi elektroniki w Berlinie

Część producentów swoje urządzenia i podzespoły pokazuje przed rozpoczęciem targów. Tak też zrobił Intel, który już we wtorek wieczorem pokazał nowe procesory mobilne Whiskey Lake charakteryzujące się niskim zapotrzebowaniem na energię. Zastąpią one te oznaczone jako KabyLake Refresh. Więcej na nich temat dowiecie się z artykułu Krzysztofa Bogackiego, który jest na miejscu w Berlinie i z Konstantym Młynarczykiem relacjonuje nowości jakie producenci przywieźli na IFĘ. W związku z premierą nowych procesorów “niebieskich”, możemy spodziewać się na stoiskach producentów sprzętu komputerowego nowych urządzeń właśnie z Whiskey Lake.
Rozpoczyna się IFA – międzynarodowe targi elektroniki w Berlinie

— Naturalną konsekwencją pojawienia się procesorów WhiskyLake będą oczywiście laptopy wykorzystujące te właśnie układy — przewiduje Krzysztof Bogacki. — Spodziewam się też że możemy zobaczyć na żywo następnego flagowca produkcji LG czyli model V40. Jeśli trzymać się tematyki związanej z mikroukładami to swój nowy SoC pokaże też należąca do Huawei marka HiSilicon. Kirin 980 ma spore szanse na to, by solidnie napsuć krwi Samsungowi i Qualcommowi.

Intel
Intel we wtorek pokazał nowe procesory Whiskey Lake i Amber Lake (fot. Krzysztof Bogacki)

W Berlinie obecny jest też Huawei, który w piątek, 31 sierpnia pokaże nowy procesor Kirin 980. Układ jest produkowany w 7-nanometrowym procesie litograficznym. Spodziewamy się, że procesor będzie miał jeszcze bardziej dopracowany układ NPU odpowiedzialny za zadania sztucznej inteligencji, a także niższy pobór energii. Pierwszym smartfonem, w którym pojawi się następca Kirina 970, będzie Mate 20. Huawei na targi IFA przywiózł Mate 20 Lite, który różni się od swojego droższego brata między innymi tym, że wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor Kirin 710, który parametrami przypomina Kirina 970, używanego w ostatnich flagowcach Huawei.

— Ze względu na zmianę procesu technologicznego, nowe układy powinny być szybsze i bardziej energooszczędne — mówi Konstanty Młynarczyk. — Z nowości możemy spodziewać się nowego, wydajniejszego NPU. Możliwe, że Kirin 980 będzie miał także autorskie GPU. Do tej pory w swoich smartfonach Huawei wykorzystywał układ Mali produkowany przez ARM Holdings.

LG w tym roku pokaże nowego flagowca V40 (fot. mysmartprice)

Nie będzie wielkim zaskoczeniem premiera nowego flagowca LG V40. W zeszłym roku koreański koncern na premierę V30 wybrał również niemieckie targi elektroniki. Tegoroczny flagowiec LG będzie miał prawdopodobnie aż 5 aparatów fotograficznych – 2 z przodu i 3 z tyłu, a także także wcięcie na górnej krawędzi zwane popularnie “notchem”. Zdjęcia smartfonu wyciekły do sieci na kilka dni przed targami w Berlinie, o czym informowaliśmy w CHIP-ie.

Nie jest też wykluczone, że także Sony pokaże nową Xperię XZ3. Konferencja japońskiego koncernu zaplanowana jest na 30 sierpnia, a więc na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem IFY. Co ciekawe, w przeciwieństwie do LG, nowy smartfon Sony prawdopodobnie nie będzie miał wcięcia, co potwierdzają zdjęcia, jakie pojawiły się w sieci. Za to powinniśmy się spodziewać, że Xperia XZ3 będzie miała mocny procesor Snapdragon 845, 6 GB RAM i baterię o pojemności 3200 mAh.

Także Sony wykorzysta targi w Berlinie do pokazania Xperii XZ3 (fot. T3)

IFA to bardzo ważne wydarzenie w roku dla producentów sprzętu i nowych technologii. Na targach w Berlinie obecni są także tacy giganci jak Microsoft i Amazon. W zeszłym roku firma z Redmont ogłosiła datę aktualizacji Fall Creators Update. W tym roku Microsoft skupi się raczej na internecie rzeczy (Internet of Things) i obliczeniach w chmurze. Z kolei Amazon postawi zapewne na rozwój Alexy, swojego asystenta głosowego. | CHIP