sztuczne płuca świni

Sztucznie wyhodowane płuca przyjęły się u świni

Fot. Pixabay
Naukowcy z University of Texas Medical Branch wykorzystując najnowsze metody bioinżynierii stworzyli płuca, które następnie przeszczepili czterem dorosłym świniom. Minęły dwa miesiące od zabiegu, a zwierzęta czują się doskonale. Taka sama technika może być w przyszłości wykorzystana w transplantologii ludzkich organów.

Uczeni nie zdecydowali się jeszcze na wykorzystanie technologii druku 3D. Zamiast tego wykorzystali zdrowe płuca niespokrewnionych świń, które oczyścili z komórek i krwi, tak by powstało naturalne rusztowanie. Następnie taką ramę płuc umieszczono w pojemniku wypełnionym substancjami odżywczymi oraz komórkami zwierząt biorcy. W ciągu 30 dni płuca urosły do odpowiednich rozmiarów. Wtedy naukowcy zdecydowali się dokonać przeszczepu na czterech dorosłych osobnikach. Już po 2 tygodniach od zabiegu naukowcy zaobserwowali tworzenie się sieci naczyń krwionośnych. Płuca przyjęły się głównie dzięki temu, że zostały wyhodowane z komórek swoich biorców.

płuca
Płuca wyhodowane przez naukowców (fot. University of Texas Medical Branch)

W ciągu dwóch miesięcy nie zaobserwowano żadnych negatywnych zmian w organizmie biorcy. Niestety naukowcy zdecydowali się uśmiercić zwierzęta, by przyjrzeć się bliżej organom, dlatego nie wiadomo, jak długo utrzymałby się taki przeszczep w ciele świni. W przypadku człowieka stosowane obecnie metody transplantacji płuc powodują, że do 5 lat od przeszczepu przeżywa jedynie 50-60% organów. Prawie 30% pacjentów cierpi też na przewlekłe objawy odrzucenia. Badanie amerykańskich naukowców daje jednak nadzieję na to, że w przyszłości uda się wyhodować ludzkie organy. Kolejne testy będą obejmowały dłuższe próby na świniach.

Reklama

Zdaniem Joan Nichols, szefowej projektu, wyhodowanie ludzkiego płuca jest możliwe do osiągnięcia w perspektywie następnych pięciu-ośmiu lat. Wymagane są do tego jedynie zasoby finansowe. Badacze potrzebują też odpoczynku. Aktualny projekt zajął im 15 lat i choć Nichols przyznała, że jest to dla nich ogromne osiągnięcie, to są też tym projektem bardzo zmęczeni.

Warto dodać, że nad sztucznie wyhodowanymi narządami pracuje wiele zespołów naukowych z całego świata i część z nich wykorzystuje w swoich badaniach druk 3D. Z biomateriałów udało się już wydrukować naczynia krwionośne, nerkę, a nawet serce, ale żaden z tych narządów nie nadaje się jeszcze do transplantacji. Przyczyną jest zbyt mały rozmiar organu lub krótki czas jego żywotności. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.