16 tytułów rywalizuje o miano e-sportowej gry roku

Jeszcze do czwartku trwa nasz plebiscyt na Gamingową Markę Roku, który organizujemy wspólnie z Poznań Game Arena. W tym roku postanowiliśmy wyróżnić gry, wokół których powstają profesjonalne kluby sportowe i organizowane są turnieje z dużymi, a czasami wręcz ogromnymi pulami nagród. Swój głos na najlepszą grę e-sportową roku możecie zostawić w naszej ankiecie konkursowej. Aby ułatwić wybór, poniżej przedstawiamy nominowane produkcje.
16 tytułów rywalizuje o miano e-sportowej gry roku

Counter Strtike: Global Offensive

“CS:GO” to FPS (strzelanka pierwszoosobowa) wydany w 2012 roku przez Valve. Tytuł zyskał ogromną popularność na arenach e-sportowyc. Podczas turniejów rywalizują ze sobą dwie, 5-osobowe drużyny – odpowiednio terrorystów i antyterrorystów. Celem terrorystów jest podłożenie bomby, albo wyeliminowanie wszystkich przeciwników. Natomiast antyterroryści muszą im w tym przeszkodzić. Gra toczy się do 16 wygranych rund przez jeden zespół. Po 15 rundzie drużyny zamieniają się rolami.

Dota 2

To również gra stworzona przez Valve Corporation z gatunku Multiplayer Online Battle Arena (MOBA). Jest to strategia czasu rzeczywistego. Zawodnicy są podzieleni na dwie 5-osobowe drużyny. Gracz steruje postacią, którą rozwija w trakcie meczu. Celem obu zespołów jest zniszczenie głównego budynku drużyny przeciwnej. Co roku Valve organizuje turniej The International, czyli mistrzostwa świata w Dotę 2. W tegorocznej edycji pula nagród wyniosła 25,5 miliona dolarów.

FIFA

Popularna seria gier piłkarskich wydawana przez EA Sports od 1994 roku na konsole i PC. Od 2004 roku Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej organizuje zawody e-sportowe, obecnie noszące oficjalną nazwę FIFA eWorld Cup. W zawodach rywalizują zawodnicy rozgrywający meczen a konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Zwycięzca tegorocznych rozgrywek, Mosaad Aldossary otrzymał 250 tysięcy dolarów nagrody za pierwsze miejsce.

Fortnite

Gra battle-royale wyprodukowana przez Epic Games. 100 graczy zostaje zrzuconych na wyspę. Zawodnicy muszą przetrwać nadciągającą burzę, która za każdą minutą zmniejsza dostępny obszar. W “Fortnite” duże znaczenie odgrywa mechanika zbierania surowców i budowania z nich konstrukcji, dzięki którym można zyskać przewagę nad innymi graczami. Epic Games w tym roku przeznaczyła 100 milionów dolarów na rozwój “Fortnite” fundując m.in. turnieje online. Zawodnicy zazwyczaj rywalizują w dwuosobowych zespołach.

Gwint: Wiedźmińska gra karciana

W “Gwinta” po raz pierwszy mieliśmy okazję zagrać w 3 części “Wiedźmina”. To kolekcjonerska gra karciana, której samodzielna wersja ukaże się 23 października. Jednak już teraz można uczestniczyć w otwartych betatestach. Planowane są również turnieje z cyklu Gwnet Masters. W “Gwincie” gracz wybiera jedną spośród 5 frakcji znanych z prozy Andrzeja Sapkowskiego i gier CD Projektu Red. Celem graczy jest zdobycie większej liczby punktów od przeciwnika w dwóch z trzech rund.

Hearthstone

Najpopularniejsza obecnie kolekcjonerska gra karciana wydana w 2014 roku przez Blizzard Entertainment. Gracze wybierają jednego spośród 9 klas bohaterów różniących się zestawem kart i mocą specjalną. Każdy z zawodników rozpoczyna z 30 punktami życia. Mecz wygrywa ten zawodnik, który za pomocą stronników wystawianych na planszę i zaklęć sprawi, że przeciwny bohater jako pierwszy straci wszystkie punkty życia. W tytuł rozgrywane są mistrzostwa swiata z pulą wynoszącą milion dolarów.

Heroes of the Storm

MOBA Blizzarda, przez producenta określana jako gra z gatunku hero brawler. W grze sterujemy jednym z bohaterów znanych z innych gier amerykańskiego studia. Zadaniem 5-osobowych zespołów jest zniszczenie głównego budynku drużyny przeciwnej. Blizzard organizuje oficjalne rozgrywki pod nazwą HGC (Heroes of the Storm Global Championship) z finałem na Blizzconie z pulą nagród wynoszącą milion dolarów.

League of Legends

Popularny “LoL” to jedna z najstarszych gier z gatunku MOBA, stworzona przez firmę Riot Games na podstawie modyfikacji do “Warcrafta III” pt. “Defense of the Ancients”. W tytuł organizowane są rozgrywki ligowe LCS (League of Legends Championship Series), a także mistrzostwa świata Season World Championship. Pierwsze mistrzostwa “League of Legends” zostały rozegrane w 2011 roku w szwedzkim Jönköping podczas DreamHacka.

Overwatch

Najnowsza produkcja Blizzarda wydana w 2016 roku. “Overwatch” to połącznie strzelanki z grami z gatunku MOBA. W grze rywalizują dwie 6-osobowe drużyny. Zadaniem graczy moze być obrona punktu, eskorta ładunku, albo połączenie tych trybów. W tytuł organizowane są rozgrywki ligowe, a także międzypaństwowe mistrzostwa świata, których finał rozegrany zostanie w listopadzie na BlizzConie.

PlayerUnknown’s BattleGrounds

Wydana w grudniu 2017 roku przez studio Bluehole gra z gatunku battle royale. 100 graczy zrzucanych jest z samolotu na wyspę. Wygrywa ta drużyna lub zawodnik, którym uda się przetrwać podczas gdy obszar rozgrywki stale się zmniejsza. Tytuł zdobył ogromną popularność jeszcze przed premierą i był jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii platformy Steam. Podczas Intel Extreme Masters w Katowicach zorganizowano turniej w “PUBG”.

Quake Champions

Kolejna część kultowego FPS-a wyprodukowana przez id Software i Bethesda Softworks. Gra dostępna jest za darmo w ramach wczesnego dostępu. W “Quake Champions” dostępnych jest kilka trybów, w których rywalizujemy sterując jednym z dostępnych bohaterów. Organizowane są także turnieje 2v2 i 1v1.

Rocket League

Gra sportowa stworzona przez studio Psyonix, w której kontrolujemy pojazd i przy jego pomocy staramy się strzelić bramkę, podobnie jak w piłce nożnej. Od 2016 roku organizowane są rozgrywki Rocket League Championship Series. Tegoroczna pula nagród wyniosła milion dolarów.

StarCraft II

Wydana przez Blizzard Entertainment pierwsza część “StarCrafta” była prekursorem rozgrywek e-sportowych. Ta strategia czasu rzeczywistego z trybem wieloosobowym zyskała szczególną popularność w Korei Południowej, w której do dziś jest uważana za narodowy sport. Druga część cieszy się równie dużą popularnością, a Blizzard Entertainment organizuje rozgrywki World Championship Series, z finałami na BlizzConie.

Tekken 7

Komputerowa bijatyka wydana na wiele platform sprzętowych przez Namco Bandai Entertainment. W grę organizowanych jest wiele turniejów, między innymi w cyklu Tekken World Tour. Pierwsza część “Tekkena” powstała w 1994 roku na automaty do gier. Później tytuł przeniesiono na konsole, a także na PC.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Taktyczny FPS wydany w 2015 roku przez Ubisoft. Dwie 5-osobowe drużyny walczą w kilku trybach. Zadaniem zawodników może być rozbrojenie bomb, odbicie zakładników lub przejąć kontrolę nad danym terenem. W “Rainbow Six Siege” można wcielić się w wiele jednostek specjalnych z całego świata, m.in. w polski GROM. Ubisoft wraz z ESL organizują rozgrywki Pro League w “Rainbow Six Siege”.

World of Tanks

Symulacja, w której rywalizujemy z innymi graczami prowadząc czołg w trybie 1 na 1 lub w drużynie. Grę wyprodukowała białoruska firma Wargaming.net w 2010 roku. Do 2018 roku organizowano rozgrywki ligowe o nazwie Wargaming.net League. | CHIP