Samsung rozwija projekt telewizora sterowanego falami mózgowymi

Projekt “Pontis” to inicjatywa, która ma na celu umożliwienie osobom z dużą niepełnosprawnością ruchową korzystania z domowej elektroniki. Telewizor, który w wielu przypadkach jest dla takich ludzi jedynym oknem na świat, powinien mieć więc taki interfejs, który da się obsługiwać bez interakcji z fizycznym narzędziem czy też bez konieczności stosowania komend głosowych. Obecny prototyp oprogramowania Samsunga wykorzystuje specjalny czepek z 64 czujnikami zbierającymi fale mózgowe. Jest on podłączony do komputera, który z kolei steruje telewizorem. Oprogramowanie potrafi na razie śledzić ruch oczu odpowiadający komendom przełączania się między kanałami i regulacji głośności.
samsung
samsung

samsung
Aktualny prototyp nie jest zbyt wygodny (fot. Samsung)

Trwają jednak prace nad stworzeniem interfejsu wyłącznie polegającego na odczytach fal mózgowych, z myślą o ludziach, którzy nie są w stanie kontrolować ruchu gałek ocznych czy specyficznych mięśni. Niestety jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy to oprogramowanie wyjdzie poza strefę testów w szwajcarskich szpitalach, które mają ruszyć w drugim kwartale 2019 roku. Na ten moment sporym ograniczeniem jest sam hardware, bowiem czepek z sensorami wymaga naniesienia na głowę warstwy żelu, co może zniechęcać do jego używania.

[banner slot=”text”]

Początkowo Samsung rozważał zastosowanie tej technologii w smartfonach, ale zrezygnował z pomysłu, ponieważ telewizory mają większe ekrany i mogą być także wykorzystywane do zarządzania inteligentnymi urządzeniami w domach. Warto przypomnieć, że nie tylko koreański producent pracuje nad takimi rozwiązaniami. Duże postępy notuje się w branży protetyki. Od 2017 roku Neuralink, startup ufundowany przez Elona Muska, próbuje stworzyć interfejs, który bezpośrednio połączy mózg i komputer. | CHIP

Tutaj znajdziecie najlepsze telewizory.