Elon Musk: Neuralink pracuje nad dyskiem twardym dla mózgu

Firma Neuralink zatrudnia 85 inżynierów, których zadaniem jest stworzenie dysku twardego dla ludzkiego mózgu. Połączenie mózg-komputer będzie miało postać mikroczipu i niewielkich kabli wszczepionych do czaszki. Chodzi o umożliwienie korzystania ze sztucznej inteligencji za pomocą myśli. Musk ma też nadzieję, że urządzenie pomoże starszym osobom cierpiącym na demencję. Zapisane na dysku twardym wspomnienia pozwolą uniknąć przykrych konsekwencji utraty pamięci.
musk
musk

Elon Musk obawia się, że sztuczna inteligencja w końcu wyprzedzi tę naturalną i zdominuje nas (jak w filmach science fiction w rodzaju “Terminatora”). Biznesmen podaje przykład innych ssaków naczelnych, które zostały zepchnięte przez ludzi (należących do tej samej kategorii) do bardzo ograniczonego terytorium, a nawet zamknięte w klatkach. Podobny los, zdaniem Muska, może spotkać homo sapiens, kiedy sztuczna inteligencja dostatecznie się rozwinie. Z tego powodu jedyną szansą pozostanie symbioza ludzi z maszynami. Elon Musk zresztą od dawna powtarza, że już teraz po części jesteśmy cyborgami – o czym piszę w aktualnym artykule okładkowym na temat życia po śmierci.

Obecnie najnowsze technologie są w rękach wielkich korporacji i rządów, firmy często współpracują z państwowymi agencjami. Warto wspomnieć chociażby niedawne protesty pracowników Google’a przeciwko kooperacji firmy z Pentagonem dotyczącej algorytmów rozpoznawania obrazów dla wojskowych dronów. Elon Musk uważa, że demokratyzacja dostępu do technologii ma szansę pomóc uchronić ludzkość przed katastrofą. | CHIP