NEWS: chińska rządowa gazeta ostro o Polsce w sprawie Huawei

Chiny reagują na wczorajsze aresztowanie pracownika Huawei z Warszawy, którego Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejrzewa o szpiegostwo. Szybko interweniował chiński MSZ, teraz mocno odzywa się propagandowy dziennik Global Times, który jest anglojęzyczną wersją Renmin Ribao. W artykule na temat afery ekspert z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych ocenia:
Hu Xijin

Hu Xijin, editor-in-chief of Chinese newspaper Global Times, poses at the office in Beijing, China, 12 August 2016.

Jeśli Polska chce zepsuć swoje relacje z Chinami, sama najwięcej straci, bo Chiny mają przewagę nad tym krajem, na przykład związaną z handlem – czytamy w Global Times.

Tabloid zaznacza też, że Warszawa popełnia błąd, podążając za Amerykanami. Redaktor naczelny gazety, Hu Xijin (na zdjęciu wyżej), dodaje z kolei na Twitterze już w innym tonie:

– Jest w Polsce coś wartego kradzieży przez Huawei? Polskie służby sobie schlebiają. To taki wstyd, jeśli jeden kraj nie aresztowałby chińskiego szpiega? – drwi dziennikarz.

Co ważne, rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Stanisław Żaryn, powiedział Agencji Reutera, że decyzja wobec Weijinga W. ma związek z działaniami, jakie podejmował mężczyzna, ale nie ma nic wspólnego z firmą, dla której pracuje. Z kolei jak sugeruje pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Karol Okoński, Huawei mogą spotkać poważniejsze konsekwencje: Okoliczności coraz bardziej wskazują na to, że niektórych dostawców może będziemy musieli faktycznie wykluczyć z udziału w rynku IT w PolsceOkoński uzupełnia – taka decyzja, o ile zapadnie, zostanie podjęta nie wcześniej niż za kilka tygodni. Nie wiadomo też, co precyzyjnie miałaby oznaczać. Huawei po zatrzymaniu Weijinga W. wydało oświadczenie, podkreślając: Spółka przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w danych państwach.

Więcej o zatrzymaniu Chińczyka i Polaka przeczytacie w newsie oraz felietonie Krzysztofa Bogackiego. Obydwaj mężczyźni trafili do aresztu na 3 miesiące.