Firefox 66 blokuje automatyczne odtwarzanie filmów

Nie będziemy odkrywczy mówiąc, że natrętne reklamy w sieci bywają irytujące. Jest jednak coś gorszego: automatycznie odtwarzane filmy. Powstają wprawdzie coraz to nowsze programy blokujące i nawet Google zmieniło zdanie na temat tych wtyczek. Mozilla Foundation wypuściła właśnie kolejną wersję przeglądarki internetowej Firefox, która może wybawić nas, użytkowników, od konieczności oglądania i słuchania treści reklamowych.
firefox logo
firefox logo

Ustawienia autoodtwarzania dźwięku (graf. Mozilla)

Najnowsza wersja Firefoksa blokuje filmy, które automatycznie odtwarzają dźwięk w Internecie. Ustawienie można włączyć w przeglądarce Firefox 66 we wszystkich witrynach, ale przewidziano także możliwość ustawienia wyjątków. Mozilla podaje, że strony, na których filmy są automatycznie odtwarzane bez dźwięku nie zostaną ograniczone przez blokadę. Sytuacja ma się podobnie w przypadku serwisów streamingowych, które automatycznie wyświetlają kolejny film po zakończeniu bieżącego. Najnowsza wersja przeglądarki zatrzyma również powolnie ładujące się reklamy, spowalniające odczytywanie treści witryn. Został dodany także nowy sposób wyszukiwania wśród otwartych kart. Jest nim nowe pole wyszukiwania, które staje się dostępne, gdy karty zostaną przepełnione. Dzięki temu łatwiej będzie odnaleźć interesującą nas kartę oraz jej zawartość.

Kolejną przydatną funkcją związaną z Firefox’em 66 jest kotwiczenie przewijania, dzięki któremu, jak podają twórcy, „strona pamięta, gdzie jesteś, dzięki czemu nie przeszkadza ci powolne ładowanie obrazów lub reklam”. Efektem mambyć bardziej płynne przewijanie. Firefox 66 oferuje też kilka innych funkcji, w tym łatwe do zrozumienia ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa, chociażby przy braku certyfikatu SSL.

Aktualizacja dodaje wsparcie dla WebAuthn. System umożliwia korzystanie z biometrycznego standardu bezpieczeństwa do logowania na kompatybilnych z nim stronach internetowych. Mozilla twierdzi, że będą obsługiwane odciski palców, rozpoznawanie twarzy, kody PIN i klucze bezpieczeństwa. Firefox w wersji 66 jest już dostępny i można go pobrać ze strony Mozilli. Producent zachęca do odwiedzenia ich bloga w celu zasięgnięcia dodatkowych informacji na temat nowej wersji przeglądarki. | CHIP