Techland: “rozpoczęliśmy proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa”

Szef Techlandu, Paweł Marchewka, potwierdził pojawiające się spekulacje na temat zwolenień w firmie z Ostrowa Wielkopolskiego. Producent gier zamyka swoje polskie wydawnictwo. Chodzi o tę część działalności Techlandu, która dotyczy wprowadzania na rynek pudełkowych wersji tytułów innych producentów. Paweł Marchewka zapowiada, że zmiana stanie się faktem do końca roku:
Techland: “rozpoczęliśmy proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa”

Po wielomiesięcznej analizie rynku rozpoczęliśmy proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa, który potrwa do końca roku 2019. Dotyczy to wyłącznie dystrybucji pudełkowych gier 3rd party na terytorium Polski. Od wielu lat lokalna dystrybucja pudełkowa nie stanowiła strategicznego obszaru działalności firmy, którym jest tworzenie najlepszych wysokobudżetowych gier akcji z otwartym światem. Te zmiany nie mają żadnego wpływu na nasze globalne plany wydawnicze oraz proces produkcji dwóch gier AAA, w tym “Dying Light 2”. Nasza firma konsekwentnie rozwija się, tworząc kolejne fantastyczne gry. Sprzedaż “Dying Light” nie tylko nie słabnie, ale w ostatnim roku była wyższa niż w poprzednim. “Dying Light” dociera do kolejnych grup graczy, którzy zadowoleni polecają go innym. To wszystko nas bardzo cieszy i utwierdza w przekonaniu, że obraliśmy dobry kierunek. Motywuje także do pracy nad tym, aby “Dying Light 2” był najlepszą grą, jaką stworzyliśmy do tej pory. Dołożyłem osobistych starań, aby zadbać o interesy i zawodową przyszłość członków zespołu wydawnictwa polskiego, którzy kończą współpracę z Techlandem. Zaproponowane pakiety (również finansowe) znacznie wychodzą ponad standard rynkowy i obowiązujące prawo. Serdecznie dziękuję całemu zespołowi za lata wartościowej pracy – pisze w oświadczeniu prezes Techlandu.

Najprawdopodobniej za tą decyzją polskiej firmy funkcjonującej od 1991 roku stoi spadek zainteresowania tradycyjnymi wersjami gier na rzecz ich cyfrowej dystrybucji. Więcej przeczytasz tutaj.