Computex 2019: czego spodziewać się?

Zaczniemy jednak krótko o dwóch nowościach AMD, które nieco zdominowały ostatnio temat targów w stolicy Tajwanu. Kalifornijska firma rozpoczęła premierą procesorów Ryzen 3000 oraz kart graficznych Radeon Navi, lub inaczej Radeonów RX 5000. W obu przypadkach otrzymaliśmy wcześniej wiele przecieków. Jak się okazuje, pochodząca rzekomo z wiarygodnych źródeł lista nowych Ryzenów, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Więcej o premierach procesorów AMD Ryzen 3000 oraz kartach graficznych AMD Radeon Navi piszemy w osobnych, poświęconych im tekstach.
Computex 2019: czego spodziewać się?

AMD na Computex 2019

Intel nareszcie w 10 nm

Intel prawdopodobnie pokaże swoje najnowsze procesory, zbudowane w długo wyczekiwanej litografii 10 nm układy Ice Lake. Oczywiście to jest trochę spóźniona premiera, ale dopracowany proces produkcji w 10 nm może okazać się wystarczający do nawiązania równej walki z coraz groźniejszym AMD. Procesory Intel Ice Lake będą tylko jedną, za to najważniejszą z nowości. Należy spodziewać się, że stanowić będą przede wszystkim układy mobilne, następców procesorów Kaby Lake Refresh-U oraz Whiskey Lake-U. Co dokładnie przyniosą? Poza nową litografią pojawi się też nowa architektura rdzenia oraz układ graficzny generacji 11. Ten ostatni ma być znacznie bardziej wydajny niż poprzednik, według części doniesień może konkurować nawet ze zintegrowanymi procesorami graficznymi Radeon Vega znanymi z Ryzenów.

NVIDIA ma coś Super

Tylko, niestety, nikt nie wie co. A samo “super” może oznaczać właściwie wszystko. “Zieloni” zdołali uniknąć poważnych przecieków, a oficjalnie udostępnili tylko jeden, krótki film, który możecie zobaczyć poniżej. Film jest opatrzony hashtagiem #GeForce, więc możemy być pewni, że nowość będzie produktem konsumenckim, nie biznesowym czy profesjonalnym. A może będzie to usługa, a nie produkt?

Tego nie można wykluczyć. Jeszcze podczas styczniowych targów CES 2019 NVIDIA zapowiadała zmiany w swojej usłudze GeForce Now. Może owo tajemnicze “super” odnosi się właśnie do platformy streamingowej “zielonych”?

Laptopy na Computex 2019

Niemal pewna jest oficjalna, rynkowa premiera monstrualnego laptopa MSI GT76. Model ten prezentuje się imponująco i możemy założyć, że tajwański producent będzie chciał zaprezentować go w odpowiedniej oprawie, a targi Computex nadają się do tego znakomicie. Gamingowych nowości wśród laptopów możemy oczekiwać też ze strony ASUSa. W końcu seria ROG jest jedną z najpopularniejszych wśród laptopów dla graczy. Przecieki nie wydostały się natomiast z obozu ASUS-a, który ma w zwyczaju prezentować najbardziej efektowne nowości właśnie podczas targów w Taipei, gdzie, przekładając na język sportu, ASUS “gra u siebie”.

MSI GT76 będzie nie tylko wydajny. To także pierwsza duża zmiana w stylistyce topowych laptopów tajwańskiej firmy od dawna (fot. MSI)

Wśród bardziej “cywilnych” laptopów mam nadzieję, że zobaczymy pierwsze efekty wprowadzenia nowych procesorów Intela. Jeśli pojawi się Ice Lake, a nie będzie to jedynie tzw. papierowa premiera, to wraz z nim swoje laptopy oparte na tych noszących “chłodną” nazwę procesorach, pokażą najwięksi producenci, jak Dell, Acer czy HP. | CHIP