DJI Osmo Action – producent dronów pokazał mocnego rywala GoPro

Historia lubi się powtarzać? Przypomnijmy sobie rok 2016 i próbę wejścia GoPro na rynek dronów, na którym mocną pozycję zajmowała wtedy – i zajmuje nadal – firma DJI. Niestety model Karma okazał się niedopracowany i w końcu projekt został zamknięty. Obecnie dla odmiany to DJI z modelem Osmo Action staje do walki na rynku kamerek akcji, na którym niekwestionowanym liderem jest właśnie GoPro. O powtarzaniu się historii trudno więc jeszcze wyrokować, ale na pewno zatoczyła ona koło.
Fot. materiały DJI

Fot. materiały DJI

Fot. materiały DJI

Kamera od DJI robi dobre pierwsze wrażenie. To między innymi zasługa zastosowania aż dwóch ekranów: głównego, dotykowego na tylnej ściance (2,25 cala) oraz dodatkowego z przodu (1,4 cala). Filmowanie własnych wyczynów stało się dzięki temu wyjątkowo łatwe. Główny ekran ma być na dodatek wyjątkowo jasny (maks. 750 nitów), dzięki czemu kadrowanie w słoneczny dzień nie będzie stanowić problemu.

Fot. materiały DJI

Sercem Osmo Action jest ta sama matryca, którą wykorzystuje już udana kamerka Osmo Pocket – typu 1/2,3 cala, rejestrująca zdjęcia (także RAW) w rozdzielczości 12 mln pikseli oraz filmy 4K/60p z przepływnością do 100 Mb/s (a także 4K HDR, do 30 kl./s). Obiektyw ma jasność f/2,8 i kąt widzenia 145 stopni, przy czym możliwe jest elektroniczne korygowanie zniekształcenia beczkowatego obrazu. Rejestrację ułatwia elektroniczna stabilizacja dumnie określana przez DJI jako RockSteady, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że realna ogniskowa obiektywu wydłużana jest wtedy o ok. 1,18x-1,22x (czyli zawęża się jego kąt widzenia).

[banner slot=”text”]

Osmo Action odporna jest na upadki z wysokości do 1,5 metra i odporna na zanurzenie pod wodę – bez dodatkowej obudowy – na głębokość do 11 metrów.

Ciekawą zaletą kamerki jest możliwość sterowania za pośrednictwem komend wydawanych głosem, jak również obowiązkowe dla tego typu urządzeń tryby nagrywania filmów poklatkowych i slow-motion (240 kl./s przy Full HD) czy tryb błyskawicznego włączenia i rozpoczęcia nagrywania. Pliki zapisywane są na kartach typu MicroSD (do 256 GB). Do tego dochodzi oczywiście także sterowanie i transfer materiałów na smartfona (iOS i Android), łączność Bluetooth i Wi-Fi. Ładowany przez USB-C akumulator pozwala zaś na nagrywanie filmów 4K/30p z włączoną stabilizacją przez 91 minut (lub Full HD przez 116 minut).

Fot. materiały DJI

Według pierwszych oficjalnych zapowiedzi DJI Osmo Action miało wejść do sprzedaży od 22 maja, ale jej kupno – nawet w polskich sklepach – jest już możliwe. W Polsce kamerka kosztuje 1699 zł. | CHIP