Roboty Facebooka uczą się chodzić

Zespół inżynierów Facebooka pracuje nad sztuczną inteligencją, która wykazuje się ciekawością, w czym pomaga technika uczenia maszynowego zwana uczeniem ze wzmacnianiem (ang. reinforcement learning). Maszyna wyposażona w algorytmy sama zdobywa informacje o otoczeniu i stara się dostosowywać do niego ucząc się na własnych błędach.
Roboty Facebooka uczą się chodzić

Jednym z projektów, nad którymi pracuje Facebook, jest nauka chodzenia. Robot wyposażony w sześć mechanicznych odnóży i czujników umieszczonych w “kolanach” stara się złapać balans, jednocześnie orientując się w otoczeniu i próbując dotrzeć w wyznaczone miejsce. Do tej sztucznej inteligencji zajmowało nawet kilka dni, aby wypracować odpowiednią technikę poruszania się. Głównym celem jest skrócenie tego czasu.

Roboty Facebooka uczą się wykonywać skomplikowane zadania, jak np. rozpoznawanie ścian na 20-ściennej kostce do gry (fot. Facebook)

W innych badaniach nad uczeniem maszynowym, naukowcy z Berkeley we współpracy z Facebookiem, wykorzystują sieci GAN, o których pisaliśmy niedawno w kontekście poprawiania grafiki z “Diablo II”. W tym wypadku robot korzysta z wcześniej stworzonego modelu opartego na analizie nagrań. Dzięki tym informacjom maszyna wie w jaki sposób wykonać złożone czynności takie jak toczenie piłki, czy odnajdywanie odpowiedniej ściany na 20-ściennej kostce.

Facebook wykorzystuje SI m.in. do rozpoznawania osób i przedmiotów na zdjęciach (fot. Facebook)

Usprawnienia algorytmów SI przydadzą się nie tylko w robotyce, ale także pozwolą zwiększyć skuteczność algorytmów uczenia maszynowego  w innych zadaniach, takich jak np. rozpoznawanie twarzy, czy inteligentne podpowiedzi. Facebook rywalizuje na tym polu m.in. z Google, które niedawno poinformowało o tym, że dzięki postępom w rozwoju algorytmów uczenia maszynowego, Asystent Google nie będzie już wymagał do działania chmury i będzie wykorzystywał moc obliczeniową smartfonu. Jakie postępy na tym polu poczyni Facebook dowiemy się zapewne w niedalekiej przyszłości. | CHIP