kamera

Zapłacił mandat, bo próbował uniknąć rozpoznania swojej twarzy przez monitoring

Fot. pexels.com
W centrum Rotford przynależącego do aglomeracji londyńskiej ruszyły w tym tygodniu testy monitoringu miejskiego sprzężonego z systemem rozpoznawania twarzy. Jeden z mieszkańców na widok kamer zasłonił się kapturem. To nie spodobało się policjantom.

Z zeznań świadka wydarzenia wynika, że mężczyzna wchodząc do strefy objętej monitoringiem założył na głowę kaptur i szedł z pochyloną głową. Trudno powiedzieć, czy był to zwyczajny przypadek, czy mężczyzna celowo chciał uniknąć w ten sposób technologii rozpoznawania twarzy. Zdaniem świadka w jego zachowaniu nie było niczego podejrzanego, ale policjanci patrolujący okolicę byli innego zdania.

Mężczyznę zatrzymano i poproszono o dokumenty poświadczającego jego tożsamość. To wywołało w przechodniu wielki sprzeciw i wściekłość. Chociaż ostatecznie okazał on dokumenty, policjanci postanowili ukarać go mandatem w wysokości 90 funtów za zakłócanie porządku publicznego. Rzecznik prasowy policji podkreśla, że oficerowie mieli prawo wylegitymować mężczyznę, ponieważ „zachowywał się on podejrzanie w trakcie testów technologii rozpoznawania twarzy”.

W Londynie żyje 8,8 mln mieszkańców (fot. Pexels.com)

Londyn eksperymentuje z technologią od 2016 roku i jak dotąd jej przydatność okazała się bliska zeru. Londyńczycy krytykują system za dużą liczbę pomyłek i łamanie prawa do prywatności. The Independent ujawnił, że sześć prób kosztowało miasto ponad 200 tysięcy funtów. W tym okresie zatrzymano jedynie dwie osoby, ale prawdopodobnie także bez uzasadnienia, ponieważ zostały one szybko zwolnione z aresztu.

Reklama

Warto podkreślić, że za oceanem, w San Francisco właśnie poddano głosowaniu zakaz używania technologii rozpoznawania twarzy w systemie monitoringu miejskiego. Jeżeli ustawa zostanie przegłosowana po raz drugi, San Francisco stanie się pierwszym miastem na świecie objętym takim zakazem. Z kolei w Chinach system rozpoznawania twarzy jest używany powszechnie i wydaje się, że nic tej metodzie już nie zagrozi, nawet wpadki związane z pomyłkami, które godzą w wizerunek znanych osobistości. W Polsce problemem inwigilacji obywateli zajmuje się m.in. fundacja Panoptykon. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.